fbpx
Przejdź do treści

Stres w ciąży a zdrowie dziecka. Przełomowe odkrycie naukowców potwierdza długoletnią tezę

"Pęknięcie" na brzuchu ciężarnej kobiety (zdjęcie retuszowane). Ilustracja do: Stres w ciąży a zdrowie dziecka /Niepłodność przy PCOS
fot. Pixabay

Naukowcy odkryli, w jaki sposób stres u ciężarnej działa na mózg płodu. Stres w ciąży a zdrowie dziecka – zobacz najnowsze doniesienia w tym temacie.

Nowo opracowana technika skanowania pozwoliła naukowcom z Wayne State University na zbadanie aktywności neuronowej u 47 płodów pomiędzy 30 a 37 tygodniem ciąży.

Wszystkie ciężarne biorące udział w badaniu pochodziły z biednych obszarów miejskich. Panie były narażone na działanie silnego stresu i martwiły o swoją  przyszłość.

Stres w ciąży a zdrowie dziecka – długoletnia teoria potwierdzona

Badania te po raz pierwszy pokazały, że dzieci w łonie zestresowanych matek rozwijały się inaczej od swoich rówieśników, których matki nie były narażone na działanie stresu lub chorowały na depresję.

Autorką badań jest Moriah Thomason. Wyniki jej analiz zostały opublikowane w ostatnich dniach na konferencji naukowej w Bostonie i zostały określone jako przełom w neuronauce. Odkrycie zespołu Thomason jest potwierdzeniem długoletniej teorii, której do tej pory nikt nie był w stanie potwierdzić lub obalić.

Już wcześniej naukowcy z Uniwersytetu Calgary w Kanadzie sugerowali, że depresja w ciąży może skutkować  zmianami w mózgach dzieci. Eksperci uważali, że u takich maluchów fragmenty kory mózgowej odpowiedzialnej m.in. za koncentrację były cieńsze. Takie dzieci miały zazwyczaj w późniejszym życiu problemy z nauką i skupieniem.

Czy do tej pory się myliliśmy?

Odkrycie Thomason sugeruje również, że mózg człowieka może rozwijać się w innej sekwencji, jaką do tej pory zakładano.

Powszechnie uważa się, że jako pierwsze rozwijają się m.in. ośrodki wzroku, równowagi, a dopiero później pojawiają się systemy bardziej złożone odpowiedzialne np. za reakcję na stres.

Eksperyment Thomason udowodnił, że różnice pomiędzy mózgiem dziecka narażonego na stres a mózgiem „zrelaksowanego” rówieśnika pojawiają się niemal natychmiastowo. Są one najbardziej zauważalne w móżdżku, co sugeruje, że ten obszar rozwija się jako jeden z pierwszych w organizmie płodu.

Źródło: Daily Mail

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.