fbpx
Przejdź do treści

Stres a niepłodność – odkryto brakujące ogniwo!

stres a niepłodność
Fot. 123rf

Od dawna wiadomo, że stres i niepłodność idą w parze. Brakowało jednak dowodów naukowych wykazujących na bezpośredni pomiędzy nimi związek. Naukowcy z Nowej Zelandii rozwiązali tę zagadkę – udowodnili, że to neurony RFRP, które uaktywniają się w sytuacjach stresowych, hamują układ rozrodczy.

Od jakiegoś czasu naukowcy badają zależność między poziomem hormonów stresu a hormonami odpowiedzialnych za owulację. Przeczytaj o badaniach dr. Berga na temat terapii antystresowej na niepłodność – w świetle najnowszych odkryć jej hipoteza zdaje się potwierdzać!

Działanie neuronów RFRP a hamowanie układu rozrodczego

Odkrycie opisano na łamach Journal of Neuroscience. Badaniami kierował prof. Greg Anderson z Centrum Neuroendokrynologii z Uniwersytetu Otago.

„W badaniu wykorzystaliśmy najnowocześniejsze techniki transgeniczne, aby pokazać, że gdy aktywność komórek RFRP jest zwiększona, dochodzi do stłumienia aktywności funkcji rozrodczych organizmu. A jest to sytuacja analogiczna do tej, z którą mamy do czynienia podczas stresu lub podczas ekspozycji na hormon stresu, czyli kortyzol” – mówi.

„Co zaskakujące, kiedy użyliśmy kortyzolu do wyciszenia hormonów rozrodczych, ale jednocześnie stłumiliśmy aktywność neuronów RFRP, to układ rozrodczy nadal funkcjonował tak, jakby kortyzolu w ogóle nie było. Potwierdziło nam to jednoznacznie, że RFRP są kluczowym elementem układanki stresowo-reprodukcyjnej. Reakcja ta była najbardziej widoczna u kobiet” – wyjaśnia Anderson w artykule na stronie Uniwersytetu Otago.

Stres a niepłodność – brakujące ogniwo

Anderson tłumaczy, że chociaż od dawna wiadomo było, iż hormony, takie jak kortyzol, najprawdopodobniej stanowią ważną część mechanizmu łączącego ze sobą stres i zaburzenia płodności, to cały czas nie potrafiliśmy odpowiedzieć na pytanie, co stoi u podstaw tej korelacji.

„Dopiero teraz udało nam się wykazać, że tym brakującym ogniwem są neurony RFRP. Stają się one aktywne w sytuacjach stresowych, być może w odpowiedzi na rosnący poziom kortyzolu, a następnie hamują układ rozrodczy” – mówi.

Odkrycie naukowców z Nowej Zelandii pozwoli na opracowanie leków opartych na blokowaniu neuronów RFRP, tym samym lecząc niepłodność (o ile to była przyczyna niemożności zajścia w ciążę). Profesor Anderson zamierza zająć się tym zagadnieniem w najbliższej przyszłości.

Źródła: PAP / strona Uniwersytetu Otago

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.