fbpx
Przejdź do treści

Sterydy u kobiet w ciąży z COVID-19 – czy są bezpieczne dla płodu?

Kortykosteroidy a ciąża
Fot. 123rf

Kobiety w ciąży doświadczają zmian w układzie odpornościowym. Zmiany te, niestety, zwiększają podatność na infekcje wirusowe, takie jak SARS-COV-2. W przypadku zakażenia wczesne podanie sterydów pomaga, jednak ich stosowanie w czasie ciąży nie jest wskazane, ponieważ łatwo przenikają przez łożysko. Co można zrobić w takim wypadku? Zapoznaj się z wynikami badania RECOVERY.

Artykuł opublikowany w Journal of Multidisciplinary Healthcare opisuje wyniki stosowania kortykosteroidów (hormonów sterydowych) w ciąży.

Kortykosteroidy w leczeniu ciężkiego przebiegu COVID-19

Sterydy podawane są pacjentom z COVID-19 w celu uniknięcia zespołu hiper-zapalnego, zwanego zespołem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). Jego częstym powikłaniem jest tzw. burza cytokin. Jest to nadmierna reakcja układu immunologicznego, która skutkuje uszkodzeniami płuc i innych narządów.

Silne działanie immunosupresyjne kortykosteroidów wykorzystywane jest do wyciszania nieprawidłowej reakcji zapalnej. Kortykosteroidy są zatem stosowane w małych dawkach już we wczesnym stadium choroby z ARDS, aby obniżyć ogólną śmiertelność.

W przypadku COVID-19 i ciąży, stosowany kortykosteroid musi nieść jak najwięcej korzyści, z jak najmniejszą potencjalną szkodą dla płodu.

Kortykosteroidy a ciąża

Badanie RECOVERY wykazało, że silny kortykosteroid deksametazon (popularny i niedrogi lek) w małej dawce 6 mg zmniejsza o jedną trzecią śmiertelność związaną z COVID-19 wśród pacjentów, którzy wymagali wentylacji mechanicznej.

Deksametazonu nie można jednak stosować przez dłuższy czas w ciąży, ponieważ szybko przenika przez łożysko i ma działanie teratogenne (toksyczne dla płodu). W rezultacie, chociaż skraca on czas leżenia pod respiratorem, jego stosowanie u ciężarnych kobiet z COVID-19 jest kontrowersyjne.

Preferowane kortykosteroidy

Royal College of Obstetricians and Gynecology (RCOG) zaleca kobietom w ciąży z umiarkowanym lub ciężkim przebiegiem COVID-19 stosowanie innego sterydu – prednizolonu lub hydrokortyzonu. Z kolei inne ośrodki badawcze preferują metyloprednizolon.

Ten ostatni lek okazał się skuteczny w leczeniu ostrego uszkodzenia płuc. Co więcej, nie przenika on w znaczącym stopniu przez łożysko do płodu. Jest jednak droższy niż inne preparaty, co jest ważnym czynnikiem szczególnie w uboższych częściach świata, np. w Afryce.

Nieliczne dostępne dotąd badania dotyczące stosowania kortykosteroidów w ciąży powikłanej przez COVID-19 są niewystarczające, aby zapewnić miarodajne wytyczne. Chcąc dokonać dokładnego oszacowania ryzyka związanego z tą infekcją w różnych momentach ciąży, należy prowadzić dalsze analizy.

W świetle powyższego, pytanie: szczepić czy nie szczepić w ciąży nabiera nowego znaczenia. Faktem jest, że zakażenie COVID-19 w ciąży może zwiększać ryzyko ciężkiego przebiegu choroby (o czym pisaliśmy TUTAJ). Warto już dziś, po konsultacji z lekarzem, podjąć indywidualną decyzję – aby potem nie stawać przed o wiele poważniejszym dylematem…

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.