fbpx
Przejdź do treści

Sterydy anaboliczne – czy tylko w sporcie zawodowym?

Tylko rozsądne wizyty w siłowni i naturalne plany treningowe mogą korzystnie wpłynąć na naszą płodność – fot. Fotolia

Ostatnio docierają do nas coraz liczniejsze wiadomości na temat afer dopingowych. Może się wydawać, że ten temat jest obcy zwykłemu śmiertelnikowi. Prawda okazuje się jednak nieco inna.

Kilka lat tematu jedna z amerykańskich uczelni przeprowadziła badania, które z założenia nie wydawały się zbytnio interesujące – doping w sporcie amatorskim. Po zebraniu odpowiedniej ilości danych badacze przystąpili do przygotowania wniosków, które okazały się zatrważające. Prawie co dziesiąty mężczyzna ćwiczący amatorsko na siłowni lub w klubie fitness miał kontakt ze środkami anabolicznymi – w ponad 95% przypadków były to sterydy anaboliczne. Jednocześnie badacze stwierdzili bardzo niski poziom wiedzy na temat tych środków wśród osób mających z nimi jakikolwiek kontakt.

Najbardziej niepokojący jest stan wiedzy na temat skutków ubocznych sterydów anabolicznych. Okazało się, że osoby korzystające z tych środków najczęściej skupiały się na możliwości posiadania wymarzonej sylwetki rodem z mitologii greckiej. Należy też dodać, że większość tych środków była zdobyta z nielegalnych źródeł – stanowi to kolejne zagrożenie, ponieważ nigdy nie wiadomo, co tak naprawdę znajduje się w tych medykamentach.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.