fbpx
Przejdź do treści

Sterydy anaboliczne a męska płodność – dlaczego nie warto ryzykować?

sterydy
fot. Pixabay

Wielu mężczyzn, chcąc uzyskać przyrost masy mięśniowej, stosuje sterydy anaboliczne. Jak wpływają one na płodność?

Sterydy anaboliczne to najsilniejsze środki jakimi można „dopalić” trening. Efekty w postaci umięśnionej sylwetki widać bardzo szybko. Niestety, jest i druga strona medalu i wiąże się ona przede wszystkim z męską płodnością. Mężczyźni, którzy stosują sterydy anaboliczno-androgenne są również bardziej zagrożeni przedwczesnym zgonem i częściej przebywają w szpitalu. Dużo częściej cierpią z powodu zaburzeń erekcji, trądziku i ginekomastii.

Zniszczenie równowagi hormonalnej  

Największym problemem w perspektywie płodności są obniżone parametry nasienia i – co za tym idzie – problemy z płodnością. Jest to skutek tego, że sterydy anaboliczne wykazują właściwości zbliżone do testosteronu. Naturalnie ten hormon produkowany jest w jądrach, podczas przyjmowania anabolityków z zewnątrz następuje deregulacja jego poziomu.  

W zdrowym organizmie za regulację odpowiada mózg, który odpowiednio zwiększa lub zmniejsza poziom testosteronu wytwarzanego przez jądra. W przypadku mężczyzn na dopingu organizm wyłącza naturalne mechanizmy regulacyjne. Możliwa jest atrofia (skurczenie) jąder, problemy z produkcją nasienia oraz zaburzenia erekcji.  

Atrofię jąder możemy zaobserwować wizualnie – widoczne jest zdecydowane zmniejszenie wielkości jąder. W takiej sytuacji koniecznie należy udać się do lekarza i skonsultować z nim swój problem oraz to, jakie środki stosowaliśmy. Leczenie polega na długotrwałym stosowaniu farmaceutycznych leków hormonalnych (zwykle testosteronu i gonadotropin), a czasem może się to wręcz wiązać z koniecznością leczenia hormonalnego do końca życia. Dlatego jeżeli już chcemy stosować sterydy, lepiej zrobić to po założeniu rodziny…

Sterydy niszczą zdrowie 

Na łamach „Journal of Internal Medicine” naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego przestrzegają fanów rozwiniętej muskulatury przed stosowaniem dopingu. Ostrzeżenie popierają badaniem z udziałem ponad 10 tys. mężczyzn obserwowanych średnio przez ponad 7 lat. W pierwszej turze eksperymentu naukowcy śledzili zdrowie 545 mężczyzn stosujących sterydy anaboliczno-androgenne i prawie 5,5 tys. ochotników wolnych od tych środków. W drugiej fazie badania obserwowali 644 mężczyzn, na których nałożono kary za odmowę udziału w testach sprawdzających stosowanie dopingu i ponad 6,5 tys. mężczyzn niestosujących niedozwolonych środków.  

Sterydy zwiększające muskulaturę stwarzają duże zagrożenie. W czasie obserwacji zmarło 0,4 proc. mężczyzn, którzy takich substancji nie używali i 1,3 proc. mężczyzn, którzy stosowali tego typu doping. Zwolennicy sterydów ponad dwa razy częściej odwiedzali też szpitale. Byli przy tym znacząco bardziej narażeni na wystąpienie trądziku, ginekomastii (powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn) oraz zaburzeń erekcji. Problemy te dotyczyły aż 10 proc. użytkowników sterydowych substancji.  

Źródło: Journal of Internal Medicine

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.