fbpx
Przejdź do treści

Start Europejskiego Tygodnia Świadomości Niepłodności!

Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności 2021
Fertility Europe VZW

Początek listopada to tradycyjnie już Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności. W tym roku obchodzimy go pod hasłem „Męska (nie)płodność. Zmierz się z przeciwnościami”.

Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, Dyrektor Medyczny klinik TFP w Polsce, a także lekarz praktyk o specjalizacjach: ginekolog-położnik, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, a także embriolog kliniczny – prof. Rafał Kurzawa ze szczecińskiego ośrodka TFP Fertility Vitrolive – odpowiada na kilka pytań związanych z tematem przewodnim tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Niepłodności.

Niepłodność męska jest dalej tematem tabu, a mężczyźni często pozostają poza dyskusją na temat własnej płodności i niepłodności. Jak często za niepłodność odpowiada czynnik męski?

Czynnik męski niepłodności stwierdza się w 25 do 40% wszystkich przypadków niepłodności. Bardzo często współistnieje on z czynnikiem żeńskim niepłodności i przeważnie nie jest jednoznaczny. Zazwyczaj mamy do czynienia z subtelnymi problemami związanymi z zaburzeniami płodności męskiej.

Czy medycyna potrafi sobie radzić z problemem męskiej niepłodności?

Tak, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków jesteśmy w stanie pomóc takim mężczyznom. Nawet w skrajnych sytuacjach, kiedy nie znajdujemy plemników w nasieniu, istnieje możliwość pobrania ich z gonady męskiej. W zasadzie jedynymi problemami, których nie jesteśmy w stanie pokonać, są zaburzenia związane z czynnikiem genetycznym męskiej niepłodności i sytuacje, gdy plemniki nie są obecne ani w najądrzu, ani w jądrach. Wtedy możemy jednak zadziałać inaczej – wykonać zabiegi z wykorzystaniem nasienia dawcy.

Czy przewiduje Profesor, że zmieni się to na przestrzeni kolejnych dziesięciu, piętnastu lat?

Czynnik męski niepłodności prawdopodobnie będzie odgrywał coraz większą rolę w niepłodności u pary. Wynika to z faktu, że mężczyźni mogą być w nieco większym stopniu narażeni na działanie czynników środowiskowych związanych ze stylem życia.

Czy mężczyźni mają wiedzę o swoim zdrowiu reprodukcyjnym i wiedzą, kiedy szukać pomocy?

Mężczyźni na pewno są coraz bardziej świadomi zagadnień związanych ze zdrowiem reprodukcyjnym, ale należy pamiętać, że w bardzo wielu wypadkach to kobieta inicjuje pierwszy kontakt z lekarzem. Przypadki męskiej niepłodności są stwierdzane podczas wizyty związanej z leczeniem niepłodności dlatego, że to pacjentka zdecydowała się na konsultację. Tym niemniej akcje społeczne, takie jak właśnie obchodzony Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności, sprawiają, że ta świadomość jest coraz większa. Nie ma wątpliwości, że z problemem trzeba się mierzyć i jasno mówić o bardzo realnych i skutecznych formach wsparcia dla mężczyzn.

Jak mężczyźni radzą sobie z niepłodnością?

W mojej opinii coraz lepiej. Kiedyś rzeczywiście był to temat tabu. Obecnie to się zmienia; mężczyźni podchodzą do tematu zadaniowo, chcą pomóc sobie i swojej partnerce, a co za tym idzie: budować rodzinę. Są bardzo świadomi problemu, z jakim się zmagają. W przeszłości tak nie było. Przyznaję, że jest to duży postęp.

Jakie widzi Pan Profesor bariery w leczeniu męskiej niepłodności?

Z perspektywy medycznej jest coraz mniej barier, które ograniczają dostęp do leczenia męskiej niepłodności. Wydaje mi się, że mimo wszystko podstawową barierą pozostaje mała świadomość problemu, a w szczególności wiedza na temat możliwości leczenia. Mężczyźni są przekonani, że w niektórych sytuacjach leczenie nie istnieje, a w praktyce jest ono w pełni dostępne. Drugą barierą jest to, że znaczna część mężczyzn, choć mniej niż w przeszłości, wciąż jeszcze wstydzi się zaadresować ten temat. Nie warto, lepiej podjąć wyzwanie i spróbować działać.

Prof. Rafał Kurzawa – polski głos ekspercki w kampanii „Męska (nie)płodność. Podejmij wyzwanie!” przeprowadzanej jednocześnie w różnych krajach europejskich w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Niepłodności. Jej celem jest podniesienie świadomości na temat czynników związanych ze stylem życia wpływających na płodność.

Polską edycję EFW2021 przygotowuje Stowarzyszenie Nasz Bocian. Więcej przeczytacie KLIK.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane przez podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.