fbpx
Przejdź do treści

Starasz się o dziecko? Zadbaj o poziom jodu już teraz!

Jod nieodzownie kojarzy się z solą, ostatnio tak często obwinianą za przeróżne choroby. Jednak sam w sobie ten pierwiastek jest niezbędny do funkcjonowania organizmu człowieka, a niewystarczające pokrycie jego zapotrzebowania ma poważne konsekwencje, szczególnie u kobiet w ciąży.

Jod to mikroelement, którego głównym zadaniem jest regulowanie hormonów tarczycy – na ten cel jest przeznaczanych około 70-80% jodu przyjmowanego z pokarmem. Dlatego głównym objawem jego niedoboru jest powiększenie tarczycy, czyli tzw. wole. Jednak hormony tarczycy są ważne również dla innych procesów, jak np. regulacja temperatury ciała, trawienie czy zdolność koncentracji oraz dla działania układu odpornościowego i płodności.

I tak dieta uboga w jod przyczynia się do trudności z zajściem w ciążę, a niedobór jodu w ciąży zwiększa ryzyko poronienia. W stanie błogosławionym poważny deficyt może też skutkować niedorozwojem mózgu płodu, opóźnionym rozwojem psychomotorycznym u dzieci, a w przypadku umiarkowanego niedostatku obniżeniem zdolności uczenia się, zapamiętywania, kojarzenia oraz spadkiem ilorazu inteligencji.

Dobowe zapotrzebowanie na jod wynosi ok. 200 mikrogramów w przypadku dorosłych oraz 230 mikrogramów dla kobiet ciężarnych. Głównym źródłem tego pierwiastka są ryby morskie oraz owoce morza, także algi, oraz w niewielkim stopniu nabiał i jaja.

Źródła: parenting.pl, netmama.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.