Przejdź do treści

Starasz się o dziecko? Tego składnika unikaj!

lukrecja

Unikaj lukrecji – w jej skład wchodzi związek, który obniża poziom estrogenów w organizmie. Jest to hormon niezwykle ważny dla płodności kobiet. Badania wciąż potrzebują weryfikacji, ale eksperci podkreślają, że ich wyniki mogą być naprawdę istotne.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Co mówi nauka

O jaki związek chodzi? Naukowcy podkreślili znaczenie izolikwirytygeniny. Wpływa ona nawet w 50-ciu procentach na poziom enzymu – aromatazy – który jest wykorzystywany przez organizm do produkcji estrogenu właśnie. Jak powiedziała prof. Jodi Flaws z Uniwersytetu w Illinois: – Generalnie, jeśli zaczniesz mieć problemy z niższym poziomem hormonów, możesz zacząć mieć problemy z rozrodem – jej słowa przytacza „Daily Mail”.

Badaczka podkreśla też wpływ estrogenów między innymi na układ sercowo-naczyniowy, a także zdrowie mózgu i kości. Uspokaja jednak, że ich niedobór nie przesądza od razu o patologiach, ale o możliwości pojawienia się niekorzystnych zmian.

Wpływ lukrecji

Z drugiej jednak strony, ukazały się również badania pokazujące pozytywny wpływ lukrecji na niektóre nowotwory piersi, prostaty, czy też jelita grubego. Naukowcy wykazali też hamujący wpływ korzenia rośliny na rozwój czerniaka – złośliwego raka skóry. Podkreśla się jednak, że nie powinny lukrecji spożywać kobiety w ciąży oraz karmiące, a także dzieci do 4 roku życia.

Jeśli zaś chodzi o temat płodności, badania opublikowane w 1999 roku, mówiły o negatywnym wpływie lukrecji na poziom testosteronu u mężczyzn.

Lukrecja – cóż to takiego?

Dużo wyników, ale wciąż wiele pytań. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie lukrecja jest i gdzie możemy ją znaleźć.

Lukrecja / Fot. pixabay.com

Lukrecja / Fot. pixabay.com

Jest ona byliną wykorzystywaną przez ludzi od czasów starożytności. Sprawdza się w lecznictwie, przemyśle kosmetycznym, ale też w kuchni. W kosmetykach głównie jako składnik szamponów, kremów, czy balsamów. W ziołolecznictwie, jeden ze składników lukrecji – glicyryzyna – ma między innymi właściwości przeciwzapalne, antyalergiczne i łagodzące. Może jednak podnosić ciśnienie.

W przemyśle spożywczym odnajdziemy ją głównie w herbatach, słodyczach i alkoholach. W smaku przypominać może anyż. Jest słodkawa, z lekko-gorzkim posmakiem. Słodycze, posiadające w swoim składzie lukrecję, mają ciemną (nawet czarną) barwę.

Hormony ważna sprawa

Główne z przytoczonych przez nas badań było jak dotąd przeprowadzone na myszach i potrzebuje jeszcze weryfikacji na organizmie ludzkim. Warto jednak przy tej okazji przypomnieć sobie, jak ważny jest prawidłowy poziom hormonów.

Jeśli mówimy o samych estrogenach, jego wahania mogą wpłynąć między innymi na pojawiające się migreny, o czym więcej pisaliśmy już w naszym portalu. Może być także przyczyną zwiększonego apetytu, uderzeń gorąca, czy też suchości pochwy. Sprawdzałaś, czy poziom twoich hormonów jest w normie?

Zobacz także:

Co jeść, aby poprawić swoją płodność? Dieta dla dwojga

Bierne palenie zabija płodność i prowadzi do wcześniejszej menopauzy

Tu kupisz najnowszy magazyn Chcemy Być Rodzicami

Źródło: Daily Mailporadnikzdrowie

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, absolwentka UW. Obecnie studentka V. roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz studentka studiów podyplomowych Gender Studies na UW.

5 objawów związanych z niepłodnością u kobiet i mężczyzn

objawy niepłodności

Oto objawy, które mogą być oznaką problemów z płodnością. Jeśli zauważysz u siebie lub swojego partnera niektóre z poniższych symptomów, powinniście wybrać się do specjalisty.

CHaBeR News

https://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Sprawdź najpopularniejsze objawy niepłodności u kobiety.

Zobacz też: Przyczyny i objawy niepłodności

1. Nieregularne miesiączki

Cykl miesięczny zdrowej kobiety to 28 dni, ale niewielkie odchylenia od normy nie są rzadkością, jeśli są stałe. Jeśli więc twój cykl jednego miesiąca zaczyna się 33 dnia miesiąca, kolejny 31, a następny 35, to nie ma czym się martwić.

Problem zaczyna się wtedy, kiedy miesiączka pojawia się bardzo nieregularnie – cykl jest krótki albo miesiączka nie pojawia się kilka miesięcy. Może to wiązać się z zespołem policystycznych jajników (na które cierpi około 15-20% kobiet) lub problemów hormonalnych. Może to prowadzić do problemów z płodnością.

2. Ostry ból

Większość kobiet odczuwa ból lub skurcze podczas miesiączki. Jeśli jednak  ból utrudnia normalne funkcjonowanie, może to być symptomem endometriozy.

3. Brak miesiączki

Zdarza się, że okres nie pojawia się w jednym miesiącu. Stres, odchudzanie lub wycieńczający trening mogą być tego powodem.

Jeśli jednak nie masz okresu przez kilka kolejnych miesięcy, warto wybrać się do lekarza, aby sprawdzić, czy twoja płodność nie jest zaburzona.

4. Wahania hormonów

Jeśli pojawiają się objawy związane z wahaniami hormonów takie jak:

  • trądzik,
  • brak pociągu seksualnego,
  • owłosienie na twarzy lub łysienie,
  • wahania wagi,
    powinnaś wybrać się do lekarza, najlepiej endokrynologa.

5. Ból podczas seksu

Wiele kobiet odczuwa ból podczas każdego stosunku i uważa, że to naturalny objaw. Najnowsze badania dowodzą, że może to być objawem endometriozy lub wahań hormonów, co może powodować problemy z płodnością.

Zobacz też: Problem niepłodności męskiej to fakt czy mit?

Sprawdź najpopularniejsze objawy niepłodności u mężczyzn:

1. Nagłe zmiany w odczuwaniu pociągu seksualnego

Męska fizjologia także związana jest z hormonami, dlatego wszelkie wahania w odczuwaniu pożądania mogą być oznaką problemów z płodnością.

2. Ból lub puchnięcie jąder

Te objawy mogą być związane z wieloma stanami chorobowymi, a najczęstsze z nich to stany zapalne lub wodniak jądra. Nieleczony obrzęk może prowadzić do niepłodności, a nawet zagrażać życiu.

3. Zaburzenia erekcji

Prawidłowa erekcja związana jest z odpowiednim poziomem hormonów. Ich obniżony poziom może prowadzić do problemów z zapłodnieniem.

W Polsce problem erekcji dotyczy 1,5 miliona mężczyzn. Lekarze uważają, że ten problem zawsze jest sygnałem tego, że coś dzieje się w organizmie. Warto to sprawdzić.

4. Problemy z ejakulacją

Podobnie jak przy erekcji, problemy z wytryskiem mogą być oznaką zaburzeń hormonów, wcześniejszych zabiegów chirurgicznych przeprowadzonych na pęcherzu moczowym podczas raka jądra lub działania leków obniżających ciśnienie krwi lub antydepresantów.

Częstą przyczyną mogą być zaburzenia nerwowe, nierzadko spowodowane cukrzycą, chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym.

5. Małe, twarde jądra

W jądrach tworzy się sperma, dlatego ich odpowiednia wielkość i wygląd świadczą o ich stanie zdrowia.

Zbyt małe lub zbyt twarde powinny być zbadane przez specjalistę, ponieważ wszelkie nieprawidłowości mogą być oznaką stanów chorobowych, prowadzących do niepłodności.

Tu kupisz najnowsze e-wydanie magazynu Chcemy Być Rodzicami

Źródło: