fbpx
Przejdź do treści

Stanowisko PTMRiE w sprawie koronawirusa – co musisz wiedzieć, jeśli jesteś w trakcie leczenia niepłodności?

in vitro a koronawirus
Fot nevodka / 123RF

Najważniejsze krajowe instytucje zajmujące się leczeniem niepłodności, pod egidą PTMRiE (Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii), wydały w dniu dzisiejszym – 16.03 – oficjalne stanowisko w kwestii leczenia niepłodności w okresie zagrożenia koronawirusem.

PTMRiE, powołując się na światowe dane, uspokaja:

  • nie pojawiły się dotychczas naukowe dowody na negatywny wpływ zakażenia SARS-CoV-2 na ciążę;
  • badacze opisali kilkanaście kobiet chorych na COVID-19, które urodziły zdrowe dzieci;
  • nie wykazano przypadku, w którym płód zostałby zakażony w czasie ciąży.

Co jednak ważne, badane były małe grupy, stąd też należy zachować ostrożność przy interpretowaniu danych. Co więcej, dotyczą one infekcji kobiet w II lub III trymestrze ciąży. Jaki jest wpływ zakażenia koronawirusem na początkowe jej stadia? Takie informacje nie są dostępne.

In vitro a koronawirus – leczenie niepłodności w czasie zagrożenia SARS-CoV-2

Na dzień dzisiejszy PTMRiE rekomenduje:

Pacjentom w trakcie leczenia z zastosowaniem technik medycznie wspomaganej prokreacji (ART), jeśli są w grupie ryzyka, tzn. w każdym z poniższych przypadków:

1) którzy przebywali w miejscach o wysokim wskaźniku zachorowalności

2) byli w kontakcie z osobami zakażonymi,

3) są podejrzewani o zakażenie COVID-19,

4) wykazują objawy zapalenia górnych dróg oddechowych

w zależności do etapu terapii – jej przerwanie lub odroczenie ciąży i zastosowanie procedury zamrożenia oocytów lub zamrożenia zarodków.

II. Pacjentom już leczonym, którzy nie są w grupie ryzyka i są zdrowi dokończenie rozpoczętych procedur leczenia niepłodności z ewentualnym rozważeniem odroczenia transferu.

III. Pacjentom już leczonym – zaprzestać terapii immunomodulacyjnych, jeśli z jakichkolwiek powodów są stosowane w uzupełnieniu leczenia niepłodności, gdyż w okresie zagrożenia epidemicznego może to być groźne dla zdrowia i życia.

IV. Pacjentkom będącym w ciąży, pacjentom będącym w trakcie leczenia lub planującym leczenie: bezwzględne unikanie kontaktu z osobami zakażonymi i będącymi w trakcie kwarantanny oraz miejsc, w których ryzyko zakażenia jest zwiększone.

Źródło: ptmrie.org.pl

Jest to tylko część wytycznych, które pojawiły się w dokumencie. Całość znajdziesz na oficjalnej stronie Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii: TUTAJ

Pamiętaj, eksperci wciąż pracują nad zwiększeniem swojej wiedzy na temat SARS-CoV-2. Stąd też wytyczne mogą ulec zmianie!

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".