fbpx
Przejdź do treści

Śródmiąższowa choroba płuc – ciąża jest możliwa! [NAJNOWSZE BADANIA]

śródmiąższowa choroba płuc ciąża
fot. 123rf.com

Naukowcy przeprowadzili badania, które dowodzą, że kobiety ze śródmiąższową chorobą płuc (ILD) związaną z chorobą autoimmunologiczną – pomimo zwiększonego ryzyka – nie muszą przerywać ciąży. Jest jednak pewien warunek – powinny zostać objęte stałą, wielodyscyplinarną opieką lekarską zarówno przed, w trakcie, jak i po ciąży.

Czym jest śródmiąższowa choroba płuc?

Śródmiąższowa choroba płuc wynika z uszkodzenia komórek otaczających pęcherzyki płucne. Prowadzi to do uogólnionego zapalenia i bliznowacenia oraz włóknienia (twardnienia) płuc. Pacjenci zmagający się ze wspomnianą chorobą mogą doświadczać:

  • poważnych trudności w oddychaniu, w tym duszności,
  • ograniczonych zdolności do wysiłku fizycznego,
  • nieraz uporczywego kaszlu (zwykle suchego),
  • a w przypadku zaawansowanej choroby pojawić się może niebieskie lub fioletowe zabarwienie ust, stóp, dłoni
  • i inne.

Na podstawie bardzo ograniczonych danych, kobietom ze śródmiąższową chorobą płuc często zaleca się unikanie ciąży, a nawet jej przerwanie. Naukowcy z Duke University School of Medicine w Durham w Północnej Karolinie, chcąc dostarczyć lekarzom jak najwięcej informacji, zebrali retrospektywne dane dotyczące wyników ciąży u pacjentek z ILD. 

Naszym celem było umożliwienie pracownikom służby zdrowia i pacjentom podejmowanie bardziej świadomych decyzji o poczęciu lub kontynuowaniu ciąży. Mamy nadzieję, że pacjenci z ILD i ich lekarze będą mogli prowadzić bardziej otwarte i szczere rozmowy na temat ryzyka ciąży, co prawdopodobnie umożliwi większej liczbie kobiet żyjących z ILD bezpieczne tworzenie rodzin, których pragną.

Mówi Megan Clowse, współautorka badania, której słowa cytuje News Medical

Jak wyglądało badanie?

Naukowcy przejrzeli dokumentację medyczną dotyczącą ciąż u pacjentek, u których zdiagnozowano ILD (od stycznia 1996 r. do lipca 2019 r.). Ciąże zostały sklasyfikowane na podstawie dwóch standardowych testów oddechowych – pojemność i zdolność dyfuzji tlenku węgla, z wartościami odcięcia, które były normalne, łagodne, umiarkowane lub ciężkie. Zdefiniowali również niekorzystne stany związane z ciążą, w tym stan przedrzucawkowy, poród przedwczesny, niemowlęta z niską masą urodzeniową, śmierć płodu i śmierć noworodka.

Do badania włączono 67 pacjentek – 94 ciąże, w tym pięć ciąż bliźniaczych. Średni wiek kobiet wynosił 32 lata. U 69 proc. ciężarnych zdiagnozowano sarkoidozę (chorobę, która polega na tworzeniu małych zapalnych guzków w różnych narządach ciała), a u 31 proc. ILD związane z chorobą tkanki łącznej. 

Śródmiąższowa choroba płuc – ciąża

Wyniki badania wykazały, że 70 proc. ciąż zakończyło się porodem żywych dzieci, 10 proc. zostało przerwane. Żadna z kobiet nie zmarła, chociaż u pacjentek z ciężkim ILD pojawiło się więcej niekorzystnych następstw ciąży. Tylko 2,1 proc. wymagało przebywania na oddziale intensywnej opieki medycznej w trakcie lub wkrótce po porodzie. Z kolei u 4,2 proc. pacjentek z ILD wystąpiła znaczna duszność, a w jednym przypadku miała miejsce poporodowa niewydolność serca. Osiem kobiet wymagało podania tlenu podczas porodu, a jedną pacjentkę intubowano w połowie ciąży z powodu astmy.

Wyniki badania sugerują więc, że kobiety ze stabilną śródmiąższową chorobą płuc niekoniecznie muszą unikać poczęcia lub przerywać ciążę. Co jednak warto po raz kolejny podkreślić – bazą powinna być w tym przypadku wzmożona opieka medyczna.

Źródło: News Medical / europeanlung.org

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.