fbpx
Przejdź do treści

Sprzątanie w ciąży – których czynności lepiej unikać?

sprzątanie w ciąży
Kobieta w ciąży powinna m.in. zrezygnować z mycia okiem i wchodzenia na drabinę. – fot. 123rf

Ciąża to nie choroba, ale wyjątkowy czas, w którym kobieta szczególnie powinna na siebie uważać. Choć sprzątanie w ciąży nie jest zabronione, to do domowych porządków należy podchodzić z rozsądkiem i rozwagą. Których czynności lepiej unikać, by nie zaszkodzić sobie i rozwijającemu się dziecku?

Kobiety, które dobrze znoszą ciążę, mogą zabrać się za domowe porządki. Warto mieć jednak świadomość, których zadań lepiej unikać i jakich środków używać, by nie narazić siebie i dziecka na negatywne konsekwencje i powikłania.

Sprzątanie w ciąży – na co uważać?

Prace na wysokościach

Jednymi z najbardziej niebezpiecznych czynności związanych ze sprzątaniem w ciąży są te wykonywane na wysokościach. Kobieta spodziewająca się dziecka powinna zrezygnować z mycia okiem, wchodzenia na drabinę, czy nawet wysokie krzesło. Niekiedy wystarczy moment nieuwagi, zawrót głowy, zasłabnięcie, by spaść z wysokości i wyrządzić sobie lub dziecku krzywdę. Co więcej, unoszenie rąk podczas mycia okien, wieszanie firanek czy zasłonek może przyczynić się do naciągnięcia więzadeł, które podtrzymują macicę.

Dźwiganie i podnoszenie

Dźwiganie ciężkich przedmiotów, mebli czy nawet zakupów może nieść za sobą poważne konsekwencje. Może nie tylko powodować ból kręgosłupa, ale zwiększa również ryzyko poronienia i porodu przedwczesnego.

Mycie podłogi

W ostatnich miesiącach ciąży, kiedy brzuch jest już naprawdę dużych rozmiarów, ciężarna powinna unikać mycia podłogi w pozycji pochylonej lub „na kolanach”. Warto pamiętać, że podczas schylania się, wstawania z kolan i kucania należy być bardzo ostrożnym.

Szkodliwe środki czystości

Ze sprzątania z użyciem szkodliwych detergentów w ciąży lepiej zrezygnować. Podczas domowych porządków warto używać naturalnych i w pełni bezpiecznych produktów.

Do szorowania glazury lepiej wykorzystać sok z cytryny, ocet czy sodę oczyszczoną. Drażniące chemikalia zawierające w składzie np. amoniak lub wybielacz są bardzo niebezpieczne. Toksyczne opary mogą podrażnić oczy, nos i wywołać mdłości. Szczególną uwagę należy zwrócić na środki zawierające etery glikolu, których opary mogą być niebezpieczne dla dziecka.

Ciężarna nie powinna też używać środków zawierających fenol, który jest niebezpieczny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Podczas sprzątania, nawet z użyciem naturalnych produktów, należy zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia i ciągły przepływ powietrza.

Czyszczenie kuwety kota

Ciężarna powinna unikać czyszczenia kuwety kota. Podczas kontaktu z kocimi odchodami istnieje ryzyko zarażenia toksoplazmozą. Dlatego przez dziewięć miesięcy ten domowy obowiązek lepiej przekazać komuś innemu.  

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.