Przejdź do treści

Spotkanie, które wiele zmieniło! Ewokracja: „A co by było, gdybym to ja była niepłodna?”

Ewokracja po spotkaniu kampanii "Niepłodności nie widać" – Ewokracja po spotkaniu kampanii "Niepłodności nie widać"

Kampania „Niepłodności nie widać” zatacza coraz to szersze kręgi. Na ostatnim spotkaniu blogerskim nie zabrakło też Ewy Zakrzewskiej, która prowadzi blog Ewokracja.pl. Jak wpłynęła na nią nasza rozmowa? Czego się nauczyła i jak chce to wykorzystać w swoim życiu – Chciałabym wiedzieć, jak wygląda mój stan zdrowia w tym temacie – powiedziała w rozmowie z nami.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Zastanawiam się, czy przed naszym spotkaniem miałaś już wcześniej kontakt z tematem niepłodności?

Ewa Zakrzewska: Moja mama miała problemy z donoszeniem ciąż, z tym miałam styczność. Sama jeszcze nie starałam się o dziecko, więcej osobiście z tematem niepłodności za wiele nie miałam do czynienia. Ewentualnie pojawiał się wśród koleżanek, które długo starały się o dzieci.

W rozmowie z nami powiedziałaś, że myślisz nad przebadaniem się w tym kierunku.

Tak, poruszyła mnie historia jednej z dziewczyn, która już kilka lat próbuje zajść w ciążę. Podobnie jak ona, mam problemy z hormonami i Hashimoto. Pojawiają się różne historie z tym związane, ale nigdy nie słyszałam, że mogę mieć też problem z płodnością, a niestety… zegar tyka. Chciałabym wiedzieć, jak wygląda mój stan zdrowia w tym temacie. Mam już prawie 30 lat, jak coś się zacznie dziać, trzeba będzie bardzo szybko reagować.

Czy w związku z tym nasze spotkanie było dla ciebie także merytoryczną wskazówką?

Na pewno tak, chociaż do bycia specjalistką jest mi jeszcze bardzo daleko. Dowiedziałam się wielu rzeczy, które być może wcześniej przewinęły się gdzieś w Internecie – wiedziałam, że coś dzwoni, ale nie wiedziałam w którym kościele. Przykładem jest temat in vitro, który był mi zupełnie obcy. Wiedziałam tyle, co z debat telewizyjnych. Kiedy jednak dziewczyny zaczęły opowiadać o tym, jak to wygląda, jakie były ich doświadczenia, zupełnie inaczej podeszłam do tych kwestii.

A czy zdarza się, że czytelniczki piszę do ciebie o swoich przeżyciach związanych z niepłodnością?

Z czytelniczkami nie miałam jeszcze za wiele okazji porozmawiać o dzieciach. Działam jednak w zamkniętej grupie wsparcia, gdzie odezwała się do mnie dziewczyna starająca się o dziecko od dwóch lat. Nadal nic z tym nie zrobili i myśli, że po prostu „jeszcze nie było im dane”.

Tknęło mnie, jak bardzo ona jest nieświadoma. Zupełnie jak ja przed spotkaniem z wami. Już powinna się zbadać. Są to przecież dwa lata życia młodej dziewczyny. Wcześniej pewnie bym nawet nie zwróciła uwagi – długo się starają, ale pewnie zaraz się to stanie. Nie brałabym nawet niepłodności pod uwagę.

A zapewne jest to tylko jedna w wielu otaczających nas historii.

Co piąta osoba może mieć problem z niepłodnością. Jeśli mamy 500 znajomych na Facebooku, to 100 z nich może mieć problem. Uświadomiłam to sobie patrząc na listę kontaktów w telefonie. Tyle bliskich mi osób może się z tym zmagać. Jedna kwestia jest taka, że my o nich nic nie wiemy, a druga – często oni sami żyją w nieświadomości.

Nie jest to łatwy temat, czy mimo to stał się dla ciebie blogową inspiracją?

Tak, od razu. Ogrom docierających do mnie informacji sprawił, że zaczęłam się zastanawiać: „A co by było, gdybym to ja była niepłodna, albo mój partner?”.

Ważne jest może nie tyle zamartwianie się na zapas, co zainteresowanie się tematem.

Nawet jeśli nie my same będziemy miały problem z zajściem w ciążę, to może go mieć nasza przyjaciółka, czy siostra. Wcześniej mi to nawet przez myśl nie przeszło, teraz chciałabym się nad tych pochylić. Nie chcę obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku. Patrzę również na historię mojej mamy. Problemy z donoszeniem ciąż są i nie ma co się łudzić. To nie jest tylko nic nieznaczący odsetek, ale ogromna skala problemu. Chcę napisać o tym na swoim blogu.

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, absolwentka UW. Obecnie studentka V. roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz studentka studiów podyplomowych Gender Studies na UW.

Badania prenatalne: co musisz o nich wiedzieć? Posłuchaj eksperta i wygraj cenne badania

Zbliżenie na brzuch ciężarnej; na nim dłonie: przyszłej mamy i jej partnera /Ilustracja do tekstu: Rozwój płodu w 7. miesiącu

Bogata dawka wiedzy na temat badań, które należy wykonać przed zajściem w ciążę, konsultacje z ekspertem w zakresie metod diagnostyki prenatalnej, a także szansa na wygranie wartościowych badań laboratoryjnych – to wszystko (i znacznie więcej) czeka na was podczas kolejnej edycji akcji „Niepłodności nie widać”, którą 27 października zrealizujemy wspólnie z laboratorium Synevo.

CHaBeR News

https://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Październikowe spotkanie, które odbędzie się w siedzibie Synevo przy ul. Zamienieckiej 80 lok. 401 w Warszawie, poprowadzą zespół portalu i magazynu „Chcemy Być Rodzicami” oraz dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo.

CZYTAJ TEŻ: Laboratorium medyczne bez tajemnic

Badania przed ciążą i badania prenatalne: posłuchaj eksperta i wygraj badania

Ekspertka Synevo opowie zgromadzonym gościom o badaniach, których nie można pominąć przed rozpoczęciem starań o dziecko, a także wyjaśni, jak przygotować się do poszczególnych badań prenatalnych i co powie nam ich wynik. Dodatkowo uczestnicy będą mieli możliwość zadawania własnych pytań oraz odbycia indywidualnych konsultacji z dr n. med. Iwoną Kozak-Michałowską.

To jednak nie koniec atrakcji. Każda z osób, które przybędą na spotkanie, zyska szansę wygrania pakietu badań laboratoryjnych, które warto wykonać przed ciążą. Uwzględni on testy w kierunku:
•    chlamydii,
•    bakteryjnych zakażeń intymnych (drobnoustrojami z rodziny Ureaplasma species i Mycoplasma genitalium/hominis),
•    HSV I/II (wirus opryszczki).

Spotkanie, które odbędzie się 27 października w godz. 10.00-14.00, zostanie zorganizowane w ramach kampanii „Niepłodności nie widać”. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej skali problemu niepłodności w Polsce.

Zapraszamy: zdobądź cenną wiedzę i wygraj badania! Więcej informacji i zapisy: KLIKNIJ TUTAJ

Więcej informacji: redakcja@chbr.pl; tel.: 660 638 639.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Kompleksowe badania kobiet przed ciążą


Logo SynevoChcemy Być Rodzicami -- logo

Natalia Łyczko

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktorka i korektorka – z zawodu i pasji. Miłośniczka kawy, kotów i podróży.