fbpx
Przejdź do treści

Sposoby na usypianie dziecka

usypianie dziecka
fot.123.rf

Usypianie dziecka to jedna z trudniejszych umiejętności, którą rodzice muszą opanować w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia. Wieczorne usypianie to wyzwanie, to długotrwały rytuał noszenia, bujania, przytulania. Co zrobić gdy maluch nie chce usnąć? Na to pytanie większość młodych i niedoświadczonych rodziców wciąż szuka odpowiedzi.

Sposoby na usypianie dziecka

Nie ma jednego, konkretnego sposobu, który zagwarantuje, że dziecko zaśnie w mgnieniu oka. Każde niemowlę jest inne, warto zatem wypróbować różne metody i znaleźć tę, która zapewni komfortowe usypianie malucha.

Noszenie

Zapach i bliskość rodziców zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzny komfort. Wyróżniamy dwie techniki noszenia malucha – w pionie i w poziomie. To, która okaże się skuteczna zależy od preferencji niemowlęcia. Noszenie i przytulanie sprawdza się w większości przypadków, choć niestety nie zawsze.

Bujanie

Bujanie bardzo skutecznie wycisza i uspokaja, rytmiczne kołysanie w przód i w tył niemowlę pamięta jeszcze z brzucha mamy. Niezwykle ważne jest, aby ruchy były delikatne, rytmiczne, a nie zamaszyste i gwałtowne. Większość dzieci uwielbia bujanie na rękach, zdarzają się jednak i takie, które preferują bujaczek, kołyskę.

W wózku

Bardzo wiele maluchów usypia w wózku podczas spaceru. Spacer na świeżym powietrzu to wspaniały relaks zarówno dla dziecka jak i rodziców. Jeśli i w Waszym przypadku sposób ten jest skuteczny, możecie wypróbować wieczornego usypiania w wózku. Niestety zdarza się, że kiedy rodzice przestaną jeździć wózkiem po pokoju, niemowlę budzi się.

Pierś

Nic tak nie utuli dziecka do snu jak pierś mamy. Karmienie piersią to nie tylko czas zaspokojenia głodu, ale także moment bliskości, poczucia bezpieczeństwa, wyciszenia. W miarę ubywania mleka w kobiecej piersi  maluszek uspokaja się, a jego oczy zamykają się.

Kołysanka

Śpiewanie kołysanki to kolejna z częściej stosowanych, a zarazem najstarszych metod usypiania dziecka. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, po 15 minutach maluch powinien usnąć. Niestety śpiewanie kołysanki nie zawsze przynosi oczekiwany rezultat.

Szum

W ostatnich latach nieustającą popularnością cieszą się misie, maskotki i rożnego rodzaju zabawki, z których wnętrza wydobywa się monotonny szum tzw. „white noise”. Dźwięk przelewającej się wody, odkurzacza czy szum morza wycisza i usypia malucha.

Otulanie

W przypadku noworodków i młodszych niemowląt ciasny otulacz sprawdza się doskonale. Ciasne owinięcie kojarzy się maluszkowi z bezpiecznym i przyjemnym pobytem w brzuszku mamy.

Czytanie bajki

Co ciekawe, już kilku miesięczne dzieci wyciszają się podczas czytania bajek. Niezwykle ważny jest ton głosu i Wasz wewnętrzny spokój, który pozwoli dziecku się zrelaksować i usnąć.

Pamiętajcie, przed snem dziecko potrzebuje wyciszenia, poczucia bezpieczeństwa i spokoju. Podczas usypiania możecie głaskać maluszka po główce, brzuszku, pleckach. Metody usypiania, które sprawdzają się u jednego dziecka, w przypadku drugiego malucha mogą okazać się bezskuteczne. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i wypróbować każdy z powyższych sposobów. 

Autorka: Klaudia Kierzkowska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.