fbpx
Przejdź do treści

Wysiłek fizyczny sprzyja zajściu w ciążę

Umiarkowany wysiłek fizyczny sprzyja staraniom o dziecko. – unsplash.com

Przyczyny niepłodności bywają zróżnicowane. Naukowcy z The University of Queensland ustalili, że problem z zajściem w ciążę może niekiedy wynikać z braku aktywności fizycznej.

Obecne, szybkie tempo życia nie sprzyja regularnym ćwiczeniom. Tymczasem warto przynajmniej raz dziennie wybrać się na spacer lub przejechać na rowerze, bo tego typu aktywności – choć niezbyt forsowne – mogą być (dosłownie) brzemienne w skutki.

Autorzy prestiżowego Human Reproduction Update dowiedli, że sport nie tylko pomaga w staraniach o dziecko, ale także zmniejsza ryzyko poronienia. Do identycznych wniosków doszli duńscy i amerykańscy naukowcy, którzy przebadali ponad 3,5 tys. kobiet w wieku od 18 do 40 lat, po czym stwierdzili, że umiarkowany wysiłek fizyczny zwiększa szanse na zajście w ciążę o ok. 18%.

Sport sprzyja zajściu w ciążę. Ale czy każdy?

Bardzo ważny jest rodzaj podejmowanego wysiłku fizycznego. Kobiety pragnące zostać matkami nie powinny ćwiczyć zbyt długo i forsownie (np. na siłowni), ponieważ to może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Wskazane są za to wspomniane już spacery, prace w ogródku, pływanie czy jazda na rowerze.

Odrębną grupę stanowią panie uprawiające sport wyczynowo: ze względu na restrykcyjną dietę oraz niedużą ilość tkanki tłuszczowej, zajście w ciążę może być dla nich szczególnie dużym wyzwaniem, wymagającym zmiany trybu życia. Nie oznacza to oczywiście, że powinny zupełnie zrezygnować z treningów. Rzecz w tym, by na pewien czas ograniczyły ich ilość oraz intensywność.

Badacze zalecają ok. 5 godzin umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Oczywiście po narodzinach dziecka nie warto z niej rezygnować – wręcz przeciwnie, zaszczepienie mu zdrowych nawyków to klucz do prawidłowego rozwoju.

Na podstawie: newsweek.com, termedia.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Bartosz Jaster

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat i badacz historii, miłośnik literatury faktu. Członek Fundacji Rozszczepowe Marzenia, niosącej pomoc dzieciom z wadami wrodzonymi.