fbpx
Przejdź do treści

Sport, który szkodzi płodności

wysiłek fizyczny cardio sport zdrowie trening neurony

Sport słusznie kojarzy nam się przede wszystkim z witalnością. Jednak podobnie jak do wszystkich innych sfer życia, także do niego można odnieść zasadę – co za dużo, to niezdrowo. Kiedy zatem ćwiczenia szkodzą płodności i czego powinnyśmy się wystrzegać?

Na świecie przeprowadzono wiele badań mających na celu sprawdzenie zależności wysiłku fizycznego i płodności. Część z nich wskazuje, że nawet przebieganie dystansu kilkunastu kilometrów tygodniowo może wpływać na zmniejszenie poziomu estrogenu, a co za tym idzie – spadek płodności.

Duży wysiłek energetyczny znacząco rzutuje na równowagę hormonalną kobiet, bez której prawidłowe funkcjonowanie nie jest możliwe. Co więcej, niedobór estrogenów oddziałuje nie tylko na nasze funkcje reprodukcyjne, ale w dłuższej perspektywie także na zwiększone ryzyko chorób serca czy osteoporozy. 

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".