fbpx
Przejdź do treści

Sperma – czy ma płeć? Fakty i mity o męskim nasieniu.

1. Czy nasienie ma płeć?

Nie. Nasienie nie jest męskie ani żeńskie. Samo w sobie nie ma płci, ale jest gotowe by przybrać płeć dziecka.

Każdy plemnik ma w sobie chromosom X i Y. Te z chromosomem Y poruszają się troszkę szybciej ale musiałbyś mieć bardzo zaawansowaną technologię, by je wybrać.

2. Jak długo plemniki żyją po opuszczeni męskiego ciała?

Żyją od 2 do 5 dni. Plemniki mogą żyć w pochwie kilka dni, to prawda. Ale poza ludzkim ciałem, szybko stają się bezużyteczne. Dlatego nie trzeba się martwić o suche plamy na prześcieradle czy ubraniu.

3. Jeśli chcesz mieć więcej nasienia powinieneś więcej ćwiczyć.

Zdecydowanie. Badania pokazują, że mężczyźni w wieku studenckim, którzy ćwiczą nie więcej niż 15 godzin na tydzień mają do 73% spermy więcej niż tzw. kanapowcy.

Jednak ćwiczenie ma znaczenia. Jeśli jeździsz zbyt dużo na rowerze (ponad 200 km tygodniowo) jakość twojego nasienia spadnie. Należy też uważać na sporty urazowe oraz unikać przegrzania okolic krocza, które negatywnie wpływają na płodność.

4. Z czego głównie składa się nasienie?

Niespodzianka! Składa się głównie z wody, w około 95%. Poza wodą również z aminokwasów, białek, cukrów i minerałów, które mają odżywić plemniki.

5. Jeśli mam orgazm, to znaczy, że mam nasienie.

Niestety nie!

Jeśli nic nie wychodzi podczas szczytowania, nasienie może zostawać w pęcherzu moczowym. To nie jest niebezpieczne, ale warto skonsultować się ze urologiem, zwłaszcza, gdy planujesz zostać tatą.

6. Ile razy musiałbym ejakulować by napełnić kubek?

Około 70 razy! Większość mężczyzn produkuje ok. ¾ łyżeczki ejakulatu (czyli mniej niż normalna dawka syropu na kaszel). Ale jeśli mężczyzna jest dobrze nawodniony albo nie miał orgazmu od dawna, może wyprodukować trochę więcej.

7. Czy nasienie świeci w ciemności?

Nie. Samo nie świeci. Ale tak jak inne płyny ustrojowe, nasienie może odbijać ultrafiolet albo „czarne” światło w taki sposób, że będziemy je widzieć. Z tego powodu brytyjscy szpiedzy podczas 1. Wojny Światowej używali tego jako niewidzialnego atramentu. Obecnie, technicy kryminalistyki używają różnego rodzaju światła do znalezienia biologicznych dowodów, w tym właśnie nasienia, które jest rozpoznawane dzięki lampie UV.

8. Nasienie jest dobrym nawilżaczem skóry.

To MIT.

Wbrew „miejskiej legendzie” i wielu informacji na ten temat, nie ma żadnych dowodów, że to prawda. A w rzadkich przypadkach może zrobić więcej złego niż dobrego. Białko może wywoływać rzadką alergiczną reakcję. Może to spowodować ból, swędzenie i podrażnienie.

Więcej informacji dla mężczyzn i o mężczyznach w dziale Męskie Sprawy

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Weronika Tylicka

dziennikarka, związana od początku z magazynem Chcemy Być Rodzicami