fbpx
Przejdź do treści

SMOG za oknem – oto rośliny, które pomogą ci skutecznie oczyścić powietrze

Fot. Screen Youtube Kids Safety Network

Smog za oknem skutecznie utrudnia życie w mieście. Wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na zdrowie. Warto w takich momentach przypomnieć sobie doniesienia naukowców – oto domowe rośliny, które skutecznie pomogą ci walczyć z zanieczyszczonym powietrzem.

Roślinność – na zdrowie!

Lista stworzona została przez naukowców NASA. Sprawdzili oni, które trzymane przez nas w doniczkach rośliny są skuteczne w usuwaniu z powietrza takich składników, jak benzen, formaldehyd, trichloroetylen, ksylen i amoniak. Substancje te wiązać się mogą z negatywnymi skutkami zdrowotnymi, takimi jak bóle i zawroty głowy, czy podrażnienia oczu. Być może na smog nie będą lekarstwem, ale o jakość wdychanego powietrza powinniśmy dbać na co dzień.

chrysanthemums-1802933_1280

Które rośliny radzą sobie najlepiej?

ChryzantemyChrysanthemum morifolium – zwalczają wszystkie 5 składników: benzen, formaldehyd, trichloroetylen, ksylen i amoniak

SkrzydłokwiatSpathiphyllum  ’Mauna Loa’ – podobnie jak chryzantemy5 składników

Dracena – Dracaena marginata – filtruje 4 składniki: benzen, formaldehyd, tri chloroetylen i ksylen

Sansewieria gwinejskaSansevieria trifasciata laurentii – także te same 4 składniki

Bluszcz pospolityHedera helix – także te same 4 składniki

AnturiumAnthurium andraeanum – filtruje 3 składniki: formaldehyd, ksylen i amoniak

Eksperci opisali łącznie 18 roślin mogących wspomóc nasze zdrowie – które ty masz w swoim domu?

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".