fbpx
Przejdź do treści

Smog ma wpływ na mózg, a przez to na jakość spermy

smog zdrowie mózg jakość plemników plemniki sperma płodność niepłodność badania
fot. Fotolia

Naukowcy z University of Maryland School of Medicine (UMSOM) wykazali, w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza zmniejsza liczbę plemników. Wiadomo, że mózg ma bezpośrednią linię do narządów rozrodczych wpływających na płodność i liczbę plemników w stresujących warunkach.

Naukowcy od dawna wiedzą, że zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko zaburzeń, takich jak otyłość, cukrzyca i niepłodność, ale nie znali dokładnego mechanizmu, w jaki sposób może prowadzić do tych schorzeń. Badanie opublikowane w Environmental Health Perspectives łączy ze sobą kropki na temat tego, w jaki sposób oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może obniżyć płodność.

Smog wywołuje stan zapalny

Około 92 procent światowej populacji mieszka na obszarach, gdzie poziom drobnych cząstek w powietrzu przekracza minimalne standardy bezpieczeństwa określone przez Światową Organizację Zdrowia. Cząstki te mogą pochodzić ze źródeł takich jak spaliny samochodowe, emisje fabryczne, pożary i piece opalane drewnem.

W poprzednich badaniach niektóre wyniki wykazały, że myszy narażone na zanieczyszczenie powietrza nie zawsze miały zapalenie jąder. Oznacza to, że ​​inny mechanizm był potencjalnie odpowiedzialny za zmniejszoną liczbę plemników. Znając bezpośredni związek między mózgiem a narządami płciowymi, naukowcy sprawdzili, czy zanieczyszczenie powietrza nasila stan zapalny w mózgu. Przypuszczenia się potwierdziły i doprowadziły do zaskakującego odkrycia.


Nasze odkrycia wykazały, że szkody spowodowane zanieczyszczeniem powietrza – przynajmniej w liczbie plemników – można naprawić, usuwając pojedynczy marker stanu zapalnego w mózgach myszy. Sugeruje to, że możemy być w stanie opracować terapie, które mogłyby zapobiegać lub odwracać szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza na płodność. Te odkrycia mają szersze implikacje niż tylko płodność, ponieważ istnieje wiele schorzeń, takich jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i choroby serca, które mogą wynikać z zapalenia mózgu związanego z zanieczyszczeniem powietrza.

– wyjaśnia główny autor badania, dr Zhekang Ying, adiunkt medycyny na UMSOM.

Wszystko tkwi w mózgu?

W ramach badania naukowcy przetestowali zdrowe myszy i myszy wyhodowane bez markera stanu zapalnego, zwanego w skrócie IKK2, zlokalizowanego w neuronach mózgu. Wystawili zarówno zdrowe, jak i zmutowane myszy IKK2 na działanie filtrowanego lub zanieczyszczenia powietrza. Następnie przetestowali liczbę plemników. Myszy wyhodowane bez markera stanu zapalnego IKK2 w swoich neuronach nie miały obniżonej liczby plemników po wystawieniu na działanie zanieczyszczonego powietrza, w przeciwieństwie do zdrowych myszy.

Zanieczyszczenie środowiska jest problemem globalnym. Ważne jest zbadanie mechanizmów, za pomocą których smog wpływa na organizm, abyśmy mogli opracować sposoby zapobiegania lub leczenia schorzeń spowodowanych pyłami. Być może w przyszłości, dzięki poznaniu mózgu, będziemy w stanie wyeliminować część negatywnego wpływu zanieczyszczeń środowiska.

Źródło: Science Daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.