fbpx
Przejdź do treści

Słowo na H. Niepokojące dane o badaniach w kierunku HIV u ciężarnych

Badania na HIV w ciąży

Dlaczego 65 proc. Polek w ciąży nie chce wiedzieć, czy są zakażone HIV? Zadając sobie to pytanie, nie uzyskamy odpowiedzi. Lekarze milczą, pacjentki też. W nowoczesnym kraju taka sytuacja musi budzić zdziwienie i wielką dezaprobatę, a budzi wielki lęk.

Na nic kampanie, na nic ich ambasadorki. Przyszłe matki unikają badań w kierunku HIV. – Nikt nie rozlicza lekarzy, czy zostały faktycznie przeprowadzone – mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” prof. Magdalena Marczyńska ze Szpitala Zakaźnego w Warszawie. A zakażeń jest coraz więcej. Według Głównego Inspektora Sanitarnego rok temu było ich 1386, rok wcześniej – 1107. Najczęstszą przyczyną jest seks bez zabezpieczeń.

Brak badań, brak wiedzy

Polacy nie tylko unikają odpowiedzialności w łóżku, ale również poza nim. Zaledwie kilka procent bada się na obecność wirusa, jak zauważa w rozmowie z „DGP” Tomasz Małkuszewski ze Społecznego Komitetu ds. AIDS. Gorszą informacją jest to, że 50–70 proc. zakażonych nie wie, że są nosicielami. Po części odpowiedzialność za tę nieświadomość ponoszą lekarze. Rzadko albo i wcale nie zlecają badań rozwiewających wątpliwości. – Obawiają się, że proponując wykonanie badania, stracą pacjentkę, która poczuje się urażona – zauważa Marczyńska.

Więcej o HIV przeczytasz tutaj.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl