fbpx
Przejdź do treści

SLD z nowym projektem ustawy – in vitro finansowane z budżetu

Nowy projekt ustawy o in vitro zgłoszony przez SLD

Wydawać by się mogło, że w pewnym momencie dyskusji o ustawie antyaborcyjnej całkowicie umknął opinii społecznej, politykom oraz mediom szerszy kontekst tematu czyli praw rozrodczych.

Dziś jednak, podczas konferencji prasowej Komitetu Referendalnego ws. Aborcji, prof. Joanna Senyszyn z SLD zapowiedziała, że ich projekt ustawy liberalizującej prawo do aborcji „zawiera kompleksowe uregulowania dotyczące świadomego rodzicielstwa”.

Finansowanie in vitro

– Począwszy od kwestii in vitro finansowanej z budżetu państwa, poprzez opiekę nad kobietą w ciąży, przez edukację seksualną począwszy od szkoły podstawowej, a także zwiększenie dostępności do antykoncepcji poprzez finansowanie jej przez NFZ oraz kwestie związane z aborcją – powiedziała prof. Senszyn.

Profesor zapewniła też, że projekt ustawy „O planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży” nie jest „tzw. kompromisem aborcyjnym”, bowiem jej partii takie rozwiązania nie wystarczają. Jak dodała rzeczniczka prasowa SLD, Anna-Maria Żukowska, zbierane są podpisy pod wnioskiem o referendum. Obecnie jest ich już 120 tys.

SLD Senyszyn przedstawia projekt ustawy w której in vitro ma być refundowane

Co w projekcie?

Szczególnie dużo miejsca projektodawcy zdają się poświęcać przerywaniu ciąży, które miałoby być możliwe w pierwszym trymestrze na wniosek kobiety. Dużą rolę odgrywa także edukacja seksualna dzieci i młodzieży, w tym przedmiot „Wiedza o seksualności człowieka”, który miałby być obecny na wszystkich etapach ścieżki edukacyjnej.

Co ważne, w projekcie ustawy pojawia się także Art. 8., który nakazuje objęcie leczenia niepłodności ubezpieczeniem społecznym: „Procedury medycznego wspomagania prokreacji mają być wykonywane w publicznych placówkach ochrony zdrowia lub placówkach niepublicznych, które zakontraktują takie usługi. Proponuje się ograniczenie możliwości korzystania z tych procedur do trzech cykli. Wobec nieskuteczności tych prób dalsze leczenie będzie musiało być finansowane ze środków własnych zainteresowanych” – czytamy w uzasadnieniu.

Polityczne rozwiązania

Nie jest to pierwszy raz, kiedy przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej mówią o finansowaniu in vitro z budżetu państwa: Ludzie chcą mieć dzieci i mają do tego prawo. A państwo ma – przepraszam za ostre słowa – „psi obowiązek”, by obywatelom to ułatwić, czyli – sfinansowaćmówił w styczniu tego roku Dariusz Joński, o czym pisaliśmy.

Obecna sytuacja społeczno-polityczna jest dobrą okazją, aby poruszane tu kwestie mogły na nowo głośno wybrzmieć. Dobrze byłoby jednak, gdyby wszystkie aspekty związane ze świadomym rodzicielstwem – zarówno chęć nieposiadania dzieci, jak i wielka ich potrzeba – były dziś traktowane równie priorytetowo, a równowaga ta zdaje się być w ostatnich dniach zaburzona. Być może projekt SLD okaże się ważnym głosem w dyskusji.

Źródło: www.sld.org.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".