fbpx
Przejdź do treści

Słaby sen noworodka skutkuje nieprawidłową wagą?

sen dziecko jakość snu noworodek ile śpi nadwaga
Fot.: Picsea/Unsplash.com

Według badań opublikowanych w czasopiśmie SLEEP, niemowlęta, które śpią dłużej w nocy i z mniejszą liczbą przerw, mogą być mniej narażone na nadwagę w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia.  

Badania zostały wyłonione z badania Rise and SHINE (Sleep Health in Infancy & Early Childhood), które analizuje, w jaki sposób sen może wpływać na wzrost i rozwój noworodka. Pięcioletnie badanie było częściowo wspierane przez Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi w USA.  

Sen to podstawa 

Szczególnie interesujące w tych badaniach jest to, że związek między snem a otyłością, który obserwujemy przez całe życie, pojawia się w okresie niemowlęcym i może być predyktorem przyszłego stanu zdrowia – mówi dr Marishka K. Brown, dyrektor Centrum Badań Zaburzeń Snu, zlokalizowanego w NHLBI.   

Brown zauważyła, że wiele badań wykazało związek między dobrym snem a poprawą zdrowia. W przypadku dzieci oznacza to zmniejszenie ryzyka rozwoju otyłości i cukrzycy, jednocześnie wspierając rozwój, uczenie się i zachowanie. W bieżącym badaniu naukowcy obserwowali 298 noworodków i odkryli, że z każdą dodatkową godziną snu w nocy, między 19 a 8 rano, ryzyko nadwagi było o 26% mniejsze. Podobnie, przy każdym rzadszych przebudzaniach w nocy, ryzyko nadwagi było o 16% mniejsze. 

Naukowcy wykorzystali zegarki aktygraficzne na kostce, aby obiektywnie śledzić ruchy w nocy, rejestrując dane z trzech nocy. Rodzice prowadzili również dzienniki snu niemowląt i dzielili się spostrzeżeniami na temat czynności, które mogły wpłynąć na wzorzec snu lub wagę dziecka, np. częstotliwość karmienia piersią lub to, czy niemowlę spożywało pokarmy stałe przed osiągnięciem czwartego miesiąca życia.  

Nadwaga problemem na całe życie

Aby ocenić wagę, naukowcy wykorzystali wykresy wzrostu zależne od wieku i płci Światowej Organizacji Zdrowia. Uznawano, że niemowlę ma nadwagę, jeśli miało lub przekraczało 95 percentyl pod względem wagi i długości. Podczas przeglądania danych badacze wzięli również pod uwagę zdrowie matki i względy socjodemograficzne.  

Chociaż potrzebne są dodatkowe dane, aby zaobserwować te potencjalne powiązania i wszelkie inne czynniki wpływające, dotychczasowe dowody sugerują, że wystarczający i skonsolidowany sen może być potężnym narzędziem zmniejszania ryzyka otyłości we wczesnym okresie życia. To badanie podkreśla znaczenie zdrowego snu nie tylko dla dorosłych, ale także dla osób w każdym wieku. Rodzice mogą skonsultować się ze swoimi pediatrami w sprawie najlepszych praktyk promujących zdrowy sen. 

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.