Szacuje się, że w Polce z niepłodnością zmaga się około 15-20 proc. par w wieku rozrodczym. To powszechny problem, który w takim samym stopniu dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Dostępne są różne metody leczenia, które nierzadko niosą za sobą skutki uboczne.
Współczesna medycyna oferuje różnego rodzaju metody leczenia niepłodności – od leków regulujących owulację i monitoring cyklu, przez zabiegi chirurgiczne pomagające w walce ze schorzeniami, aż po wspomagane zapłodnienie – zapłodnienie wewnątrzmaciczne (IUI) lub zapłodnieniu in vitro (IVF).
Skutki niepłodności
Stres
Niepłodność ma ogromny wpływ na psychikę. Jedno z badań, w którym udział wzięło 200 par odwiedzających klinikę leczenia niepłodności wykazało, że około 50 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn określiło niepłodność jako najbardziej stresujące doświadczenie w ich życiu. Kolejne badanie dowodzi, że niepłodne kobiety doświadczały takiego samego stopnia depresji i lęku, jak osoby, u których zdiagnozowano nadciśnienie lub nowotwór. Mężczyźni, którzy dowiedzieli się, że są niepłodni, zgłosili taki sam poziom depresji i niską samoocenę co kobiety. Negatywne emocje mogą mieć szkodliwy wpływ na relacje nie tylko z partnerem, ale także z przyjaciółmi i rodziną. Niektóre pary doświadczają również dysfunkcji seksualnych w wyniku lęku i innych problemów małżeńskich.
Depresja
Leki stosowane w leczeniu niepłodności mogą powodować szereg psychologicznych skutków ubocznych np. zaburzenia snu, niepokój, drażliwość i wahania nastroju. Niektóre medykamenty mogą prowadzić do manii, depresji i zaburzeń procesów myślowych.
Problemy finansowe
Leczenie niepłodności jest niezwykle kosztowne. W Stanach Zjednoczonych średni koszt cyklu IVF wynosi około 12 400 USD (bez leków), w Polsce to koszt 15 -30 tys. złotych. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na sfinansowanie leczenia, nierzadko zapożyczają się, biorą kredyt i popadają w problemy finansowe.
Niepewność wyników leczenia
Leczenie jest skuteczne w około połowie przypadków, chociaż prawdopodobieństwo powodzenia maleje wraz z wiekiem. Kobiety, którym udało się zajść w ciążę, choć z jednej strony są spełnione i szczęśliwe, to z drugiej często obawiają się, czy uda im się donosić ciąże. Jednak w przypadku gdy leczenie się nie powiedzie, para nierzadko jest przepełniona żalem i smutkiem. W szczególności dotyczy to osób w krajach zachodnich, gdzie kulturowe założenie zakłada, że ciężka praca i wytrwałość zawsze prowadzą do osiągnięcia i sukcesu.
Źródło: News Medical
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!