fbpx
Przejdź do treści

Skutki niepłodności u par

skutki niepłodności
fot. 123rf.com

Szacuje się, że w Polce z niepłodnością zmaga się około 15-20 proc. par w wieku rozrodczym. To powszechny problem, który w takim samym stopniu dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Dostępne są różne metody leczenia, które nierzadko niosą za sobą skutki uboczne.

Współczesna medycyna oferuje różnego rodzaju metody leczenia niepłodności – od leków regulujących owulację i monitoring cyklu, przez zabiegi chirurgiczne pomagające w walce ze schorzeniami, aż po wspomagane zapłodnienie – zapłodnienie wewnątrzmaciczne (IUI) lub zapłodnieniu in vitro (IVF).

Skutki niepłodności

Stres

Niepłodność ma ogromny wpływ na psychikę. Jedno z badań, w którym udział wzięło 200 par odwiedzających klinikę leczenia niepłodności wykazało, że około 50 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn określiło niepłodność jako najbardziej stresujące doświadczenie w ich życiu. Kolejne badanie dowodzi, że niepłodne kobiety doświadczały takiego samego stopnia depresji i lęku, jak osoby, u których zdiagnozowano nadciśnienie lub nowotwór. Mężczyźni, którzy dowiedzieli się, że są niepłodni, zgłosili taki sam poziom depresji i niską samoocenę co kobiety. Negatywne emocje mogą mieć szkodliwy wpływ na relacje nie tylko z partnerem, ale także z przyjaciółmi i rodziną. Niektóre pary doświadczają również dysfunkcji seksualnych w wyniku lęku i innych problemów małżeńskich.

Depresja

Leki stosowane w leczeniu niepłodności mogą powodować szereg psychologicznych skutków ubocznych np. zaburzenia snu, niepokój, drażliwość i wahania nastroju. Niektóre medykamenty mogą prowadzić do manii, depresji i zaburzeń procesów myślowych.

Problemy finansowe

Leczenie niepłodności jest niezwykle kosztowne. W Stanach Zjednoczonych średni koszt cyklu IVF wynosi około 12 400 USD (bez leków), w Polsce to koszt 15 -30 tys. złotych. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na sfinansowanie leczenia, nierzadko zapożyczają się, biorą kredyt i popadają w problemy finansowe.

Niepewność wyników leczenia

Leczenie jest skuteczne w około połowie przypadków, chociaż prawdopodobieństwo powodzenia maleje wraz z wiekiem. Kobiety, którym udało się zajść w ciążę, choć z jednej strony są spełnione i szczęśliwe, to z drugiej często obawiają się, czy uda im się donosić ciąże. Jednak w przypadku gdy leczenie się nie powiedzie, para nierzadko jest przepełniona żalem i smutkiem. W szczególności dotyczy to osób w krajach zachodnich, gdzie kulturowe założenie zakłada, że ciężka praca i wytrwałość zawsze prowadzą do osiągnięcia i sukcesu.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.