Przejdź do treści

Skurcze łydek w ciąży – sprawdź, co przyniesie Ci ulgę!

skurcze łydek w ciąży

Mimowolny skurcz łydek to częsta przypadłość w czasie ciąży. Bolesność najczęściej występuje wtedy w nocy, dotyka zwłaszcza kobiet w drugim oraz trzecim trymestrze. Czy wiadomo co owe skurcze wywołuje? Czy jest się o co martwić? I co najważniejsze – jak możesz sobie z nimi radzić? Sprawdź!

Skurcze łydek w ciąży – warto wiedzieć!

Niestety, konkretne przyczyny skurczów łydek w ciąży nie są znane. Niektóre z hipotez mówią o osłabieniu krążenia w nogach, czego przyczyną może być nacisk dziecka na naczynia krwionośne lub nacisku powiększającej się macicy na niektóre nerwy.

Eksperci zauważają, iż źródłem tego typu dolegliwości mogą być także zaburzenia w poziomie niektórych mikroskładników – występować mogą niedobory wapnia i magnezu, nadmiernie wzrastać może zaś stężenie fosforu w organizmie. Co więcej, jako przyczyny wskazuje się również ogólne przemęczenie oraz odwodnienie.

Owszem, skurcze łydek potrafią być niezwykle bolesne i uciążliwe, lecz z reguły nie są powodem do obaw. Jeśli jednak występują poniższe trudności, problem należy skonsultować z lekarzem:

 • pomimo prób łagodzenia skurczów, bolesność nie mija lub nasila się,
 • masz problem z chodzeniem,
 • podejrzewasz konieczność wprowadzenia suplementacji wybranymi mikroskładnikami,
 • dochodzą do tego także inne objawy, jak np. gwałtowne puchnięcie, zgrubienie żył czy poczucie ciepła w nogach – wtedy konsultacja powinna być natychmiastowa!

Co pomaga na skurcze łydek w ciąży?

 • Rozciąganie mięśni – łagodzi skurcze zarówno doraźnie, jak i w formie prewencji. Krótką sesję stretchingu warto jest wykonywać codziennie przed snem. Wystarczy w tym celu stanąć przed ścianą i wyciągając ręce do przodu oprzeć się o nią. Prawą stopę odstawiamy o krok do tyłu i utrzymujemy piętę przyciśniętą do podłogi. W tym samym czasie zginamy lewe kolano, delikatnie pochylamy się –wytrzymaj w pozycji minimum 30 sekund, następnie zmień stronę.
 • Regularna aktywność – joga, pływanie, nordic walking pozytywnie wpływają zarówno na stan organizmu przyszłej matki, jak i rozwój dziecka. Co jednak ważne, sportową aktywność w czasie ciąży należy skonsultować z lekarzem. Dopiero zielone światło od specjalisty w pełni potwierdzi, że jest to w danym przypadku bezpieczne i pomocne.
 • Suplementacja magnezu (należy skonsultować ze specjalistą) – poleca się dodanie do codziennego menu produktów będących dobrym źródłem Mg. Wśród nich są m.in. produkty zbożowe, ziemniaki, rośliny strączkowe, orzechy, kakao oraz gorzka czekolada.
 • Suplementacja wapnia (należy skonsultować ze specjalistą).
 • Prawidłowe nawodnienie – minimum to 2-2,5 l płynów dziennie. Jeśli jednak przebywasz w pomieszczeniach klimatyzowanych lub ogrzewanych, co wpływa na dodatkowe wysuszenie organizmu, postaw na większe ilości wypijanych napojów.
 • Odpowiednie obuwie – wybieraj buty, który stabilnie utrzymują piętę.
 • Masaż nóg – pomóc mogą popularne ostatnio rollery, czyli wałki przeznaczone do automasażu.
 • Unikanie zakładania nogi na nogę oraz zbyt długiego przebywania w jednej pozycji.
 • Ciepła kąpiel oraz ogrzewające okłady – ulgę może przynieść przyłożenie do obkurczonych łydek ciepłego termoforu lub butelki z ogrzaną wodą – rozluźnią mięśnie.

Źródła: mayoclinic / todaysparent / webmd / healthline

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz studentka studiów podyplomowych Gender Studies na UW.

Najnowsze artykuły