fbpx
Przejdź do treści

Skracanie szyjki macicy w ciąży – co oznacza, jakie daje objawy i jak wpływa na ciążę? Odpowiada lekarz

Uważa się, że szyjka macicy krótsza niż 25 mm w 28 tygodniu ciąży wiąże się z 9-krotnym wzrostem ryzyka porodu przedwczesnego – fot. Canva

Zmiany w obrębie szyjki macicy w postaci jej skracania, rozpulchniania oraz rozwierania jej światła zewnętrznego i wewnętrznego mogą występować na każdym etapie ciąży. Jeżeli ma to miejsce pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży i zmiany te wynikają z regularnej aktywności skurczowej macicy, to mamy do czynienia z przedwczesnym porodem.

Przed rozpoczęciem 22 tygodnia ciąży sytuacja ta nazywana jest poronieniem w toku.

Lista przyczyn porodu przedwczesnego jest bardzo obszerna i wykracza poza to opracowanie, ale do najczęstszych należy nadciśnienie tętnicze, patologie związane z łożyskiem (przedwczesne oddzielenie, łożysko przodujące, niewydolność łożyska) oraz przedwczesne pęknięcie błon płodowych (PROM).

Samo w sobie skracanie szyjki macicy może być bezbolesne, ale skurcze macicy najczęściej wywołują uczucie dyskomfortu w podbrzuszu i/lub ból. Ponadto zwykle rozwieraniu szyjki macicy towarzyszy plamienie lub niewielkie krwawienie

Skracanie szyjki macicy w ciąży

W celu oceny anatomii szyjki macicy kluczowym badaniem jest USG głowicą dopochwową – podczas takiego badania należy określić całkowitą długość szyjki oraz stan ujścia wewnętrznego (od tego miejsca rozpoczyna się rozwieranie szyjki macicy).

Uważa się, że szyjka macicy krótsza niż 25 mm w 28 tygodniu ciąży wiąże się z 9-krotnym wzrostem ryzyka porodu przedwczesnego. W takim przypadku należy ściśle monitorować ciążę, przeanalizować przyczyny krótkiej szyjki macicy i ewentualnie wdrożyć profilaktyczne działania. Należy pamiętać, że w każdym przypadku istotnie jest indywidualne podejście do pacjentki.

Innym stanem, któremu towarzyszy skracanie szyjki macicy jest niewydolność cieśniowo-szyjkowa, czyli powtarzające się ukończenie ciąży w II bądź na początku III trymestru w wyniku bezbolesnego rozwierania szyjki macicy lub jej pęknięcia.

Przyczynami niewydolności mogą być wrodzone jej anomalie, urazy (np. poporodowe) oraz czynnościowe (aspekty biochemiczne i hormonalne).

W leczeniu stosuje się zakładanie szwu Shirokarda w modyfikacji McDonalda. Operacje naprawcze szyjki macicy oraz szew okrężny drogą przez brzuszną mają zastosowanie w profilaktyce niedydonosci szyjkowej u wyselekcjonowanej grupie pacjentek.

  1. GH Bręborowicz, T Paszkowski Niewydolność cieśniowo-szyjkowa. w: Ciąża wysokiego ryzyka (red. GH Bręborowicz). Ośrodek Wydawnictw Naukowych, Poznań 2010
  2. M. Dębska Poród przedwczesny. w: Stany nagłe położnictwo i ginekologia (red. Romuland Dębski) Medical Tribune Polska, Warszawa 2012

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.