fbpx
Przejdź do treści

W Salwadorze ruszy kolejny proces 21-latki skazanej za poronienie

Evelyn Hernandez
21-letnia Evelyn Hernandez uwolniona. Będzie odpowiadać z wolnej stopy. – fot.CNN

Zgodnie z obowiązującym w Salwadorze prawem, Evelyn Hernandez została skazana na 30 lat więzienia za celowe wywołanie poronienia. Sama kobieta zeznała, że poronienie było samoistne. Hernandez została zwolniona z więzienia i z wolnej stopy będzie oczekiwać na proces – jej sprawa zostanie rozpatrzona ponownie.

Poronienie jak zabójstwo 

Prawo funkcjonujące w Salwadorze od 1998 roku pozwala skazać kobietę, która poroniła nawet na 30 lat pozbawienia wolności. Poronienie, jeśli zachodzi podejrzenie, że kobieta chciała celowo pozbyć się ciąży, traktowane jest w tym kraju tak, jak morderstwo, a za dokonanie aborcji grozi od 2 do 30 lat więzienia. Trzy kobiety, które usłyszały najsurowszy wyrok, zostały uwolnione w marcu tego roku. Czwarta z nich, Evelyn Hernandez, właśnie wyszła na wolność, a jej proces odbędzie się ponownie. Hernandez spędziła w więzieniu 3 lata.

Przebieg sprawy 21- letniej kobiety pozwoli sprawdzić wiarygodność słów prezydenta Salwadoru, Nayiba Bukele, który w kontekście wcześniejszego uwolnienia kobiet skazanych z tego samego paragrafu powiedział, że akceptuje aborcję w przypadku zagrożenia życia matki i jest przeciwnikiem kary więzienia dla kobiet, które poroniły ciążę. 

Zgodnie z raportami NGO broniących praw człowieka w Salwadorze, wciąż około 20 kobiet odbywa karę więzienia na mocy surowego prawa antyaborcyjnego, które kryminalizuje również kobiety, które nie donosiły ciąży z powodów naturalnych/niezależnych od nich, albo urodziły martwe dzieci. Salwador jest jednym z sześciu krajów w Ameryce Środkowej i Południowej, w których aborcja jest całkowicie zakazana. 

Historia Evelyn Hernandez

W trakcie procesu w 2016 roku, 18-letnia wówczas Hernandez zeznała, że ciąża była wynikiem wielokrotnego gwałtu, o którym nie poinformowała policji ze strachu przed zemstą ze strony sprawcy. Kobieta urodziła martwe dziecko w latrynie koło swojego domu na wsi, gdzie zemdlała w związku z utratą dużej ilości krwi. Utrzymywała, że nie była świadoma, że jest w ciąży. 

Sędzia nie uwierzył w jej zeznania i uznał, że chciała celowo pozbyć się ciąży. Skazał ją na 30 lat więzienia za zabójstwo. W tym roku zapadła decyzja, że proces Evelyn Hernandez zostanie przeprowadzony ponownie. Kilka dni temu kobieta została uwolniona i będzie odpowiadać z wolnej stpy. 

Źródło: CNN

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka, redaktorka prowadząca Magazyn ChBR. Po godzinach trenuje Roller Derby, fotografuje i opiekuje się kotami.