Przejdź do treści

W Salwadorze ruszy kolejny proces 21-latki skazanej za poronienie

Evelyn Hernandez
21-letnia Evelyn Hernandez uwolniona. Będzie odpowiadać z wolnej stopy. – fot.CNN

Zgodnie z obowiązującym w Salwadorze prawem, Evelyn Hernandez została skazana na 30 lat więzienia za celowe wywołanie poronienia. Sama kobieta zeznała, że poronienie było samoistne. Hernandez została zwolniona z więzienia i z wolnej stopy będzie oczekiwać na proces – jej sprawa zostanie rozpatrzona ponownie. 

Poronienie jak zabójstwo 

Prawo funkcjonujące w Salwadorze od 1998 roku pozwala skazać kobietę, która poroniła nawet na 30 lat pozbawienia wolności. Poronienie, jeśli zachodzi podejrzenie, że kobieta chciała celowo pozbyć się ciąży, traktowane jest w tym kraju tak, jak morderstwo, a za dokonanie aborcji grozi od 2 do 30 lat więzienia. Trzy kobiety, które usłyszały najsurowszy wyrok, zostały uwolnione w marcu tego roku. Czwarta z nich, Evelyn Hernandez, właśnie wyszła na wolność, a jej proces odbędzie się ponownie. Hernandez spędziła w więzieniu 3 lata.

Przebieg sprawy 21- letniej kobiety pozwoli sprawdzić wiarygodność słów prezydenta Salwadoru, Nayiba Bukele, który w kontekście wcześniejszego uwolnienia kobiet skazanych z tego samego paragrafu powiedział, że akceptuje aborcję w przypadku zagrożenia życia matki i jest przeciwnikiem kary więzienia dla kobiet, które poroniły ciążę. 

Zgodnie z raportami NGO broniących praw człowieka w Salwadorze, wciąż około 20 kobiet odbywa karę więzienia na mocy surowego prawa antyaborcyjnego, które kryminalizuje również kobiety, które nie donosiły ciąży z powodów naturalnych/niezależnych od nich, albo urodziły martwe dzieci. Salwador jest jednym z sześciu krajów w Ameryce Środkowej i Południowej, w których aborcja jest całkowicie zakazana. 

Historia Evelyn Hernandez

W trakcie procesu w 2016 roku, 18-letnia wówczas Hernandez zeznała, że ciąża była wynikiem wielokrotnego gwałtu, o którym nie poinformowała policji ze strachu przed zemstą ze strony sprawcy. Kobieta urodziła martwe dziecko w latrynie koło swojego domu na wsi, gdzie zemdlała w związku z utratą dużej ilości krwi. Utrzymywała, że nie była świadoma, że jest w ciąży. 

Sędzia nie uwierzył w jej zeznania i uznał, że chciała celowo pozbyć się ciąży. Skazał ją na 30 lat więzienia za zabójstwo. W tym roku zapadła decyzja, że proces Evelyn Hernandez zostanie przeprowadzony ponownie. Kilka dni temu kobieta została uwolniona i będzie odpowiadać z wolnej stpy. 

Źródło: CNN

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka. W wolnym czasie czyta, najchętniej z kotem na kolanach, trenuje roller derby i fotografuje.