fbpx
Przejdź do treści

Skala wypalenia zawodowego lekarzy przeraża – jak może wpłynąć na pacjentów?

wypalenie zawodowe lekarzy
Wypalenie zawodowe lekarzy - jakie może mieć skutki dla pacjentów?

Wypalenie zawodowe zagraża osobom wykonującym każdą profesję. Szczególnie trudne jest w przypadku obowiązków, które wiążą się z pomaganiem oraz opieką nad innymi. Mowa tutaj m.in. o lekarzach, bowiem skutki odczuwanego przez nich wypalenia zawodowego mogą silnie odbić się na zdrowiu pacjentów. Badania przynoszą niepokojące wyniki.

Naukowcy z Imperial College London przeprowadzili badanie, w którym udział wzięło 3,000 brytyjskich ginekologów oraz położników. Wyniki wykazały, że około 1/3 z nich cierpi z powodu wypalenia zawodowego. Jest to stan, w którym w miejscu pracy odczuwa się chroniczny stres i przeciążenie obowiązkami. Wiąże się m.in. z emocjonalnym wyczerpaniem, obniżeniem stopnia empatii, trudnościami w kontakcie, poczuciem braku umiejętności, obniżeniem motywacji.

Co istotne, wypalenie zawodowe wiąże się także ze zwiększoną częstotliwością doświadczania myśli samobójczych oraz zachorowań na depresję. Ze wzmożonym nasileniem pojawia się również lęk, drażliwość, trudności w relacjach interpersonalnych, problemy ze snem.

Łatwo wnioskować, iż koniec końców może prowadzić to do zwiększenia ryzyka błędów w pracy medyków. Jak wskazują eksperci, skutkiem może być również unikanie trudnych przypadków czy procedur, a także nadmierne przypisywanie leków, jako zastosowanie najłatwiejszego rozwiązania. Niestety, może być to rozwiązanie narażające ciężarne oraz płód na większe niebezpieczeństwo.

Wypalenie zawodowe lekarzy – problem każdego z nas

Jak powiedział prof. Tom Bourne, który odpowiadał za badanie: „Okazało się, że wyniki ankiety są bardzo niepokojące. (…) Ma to poważne konsekwencje dla pacjentów, ponieważ wiemy, że wypalenie zmniejsza ich zadowolenie, bezpieczeństwo oraz standardy opieki” – jego słowa cytuje dailymail. Eksperci podkreślają przy tym, że konieczne jest zapewnienie jak najszybszej poprawy warunków pracy lekarzy, zwłaszcza młodych, którzy stanowili największą grupę wśród borykających się z wypaleniem zawodowym.

Co prawda badanie było przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, lecz daje dużo do myślenia w kontekście naszego systemu zdrowia. Zawód lekarza wymaga wielu lat edukacji, stanowi ogromne obciążenie odpowiedzialnością i nieraz wiąże się z decyzjami o wadze życia i śmierci. Jeśli do tego dochodzą wielogodzinne (lub wręcz wielodobowe) dyżury oraz niskie płace (zwłaszcza u początkujących medyków), sytuacja staje się niezwykle poważna.

Owszem, my – pacjenci – oczekujemy odpowiedniej opieki i niestety zdarza się, że jej nie dostajemy. Z jednej strony zapewne może być to kwestią danego człowieka czy sytuacji, z drugiej jednak nie możemy bagatelizować perspektywy systemowej. Wszystkim nam powinno zależeć na dobrym stanie psychicznym lekarzy – sami na tym skorzystamy.

Źródło: dailymail

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".