fbpx
Przejdź do treści

Siedem sposobów radzenia sobie z niepłodnością

Smutna kobiet a- profil widziany zza szyby /Ilustracja do tekstu: Dzień Dziecka Utraconego

Niepłodność często prowadzi do poczucia izolacji, smutku, problemów w związku i wielu napięć. Podpowiadamy, jak sobie poradzić.

1. Pierwszym krokiem w redukcji stresu niepłodności jest zapanowanie nad poczuciem ułomności!

2. Drugim krokiem w burzeniu poczucia izolacji jest odbudowanie więzi rodzinnych.

Pamiętaj, że Twoi bliscy nie wiedzą o niepłodności, tyle co Ty. Możesz podrzucać im gazety i linki na ten temat, pozwoli im to zrozumieć Ciebie. Powiedz bliskim, czego od nich oczekujesz, jak chcesz być traktowana.

3. Pozwól sobie płakać, pozwól sobie na złość.

Nie wyłączaj swoich uczuć. Krzycz jeśli chcesz, idź na siłownię czy spacer, wyżyj się. Wszelkie próby „poradzenia sobie” i zaciskania zębów powodują stratę energii, a wewnętrzny gniew narasta.

4. Pozwól swojemu parterowi czuć inaczej niż Ty.

Jeśli Twój facet nie płacze non stop to nie znaczy, że tego nie przeżywa. Pozwól mu to przeżywać po swojemu.

5. Popraw swoją komunikację

Nie musisz mówić o tym cały czas. Być może w pracy milczysz, znajomi też nie wiedzą o Twoim problemie, ale Twoja przyjaciółka i partner non stop słuchają o Twoim cyklu, o tabletkach, wizytach i badaniach ginekologicznych. Spróbuj zasady 20 minut, która zmusza do ograniczenia mówienia o niepłodności. Jak wychodzisz do kina z przyjaciółką, albo siadasz do kolacji ze swoim facetem stosuj „20 minut”.

6. Powiedz swojemu partnerowi, czego chcesz

Człowiek nie ma zdolności do czytania cudzych intencji, zgadywania myśli. Dlatego najlepiej informować bliskich, czego chcesz. Jeśli Twoja teściowa organizuje urodziny, na których będzie piątka dzieciaków kuzynek i kuzynów Twojego mężczyzny, to powiedz mu to. Nie dąsaj się, nie obrażaj, po prostu powiedz. Jest duża szansa, że zrozumie.

7. Dowiedz się więcej

Jednym z najgorszych aspektów niepłodności jest niepewność. Oczywiście, nikt z nas nie ma kryształowej kuli i nie może odgadnąć, co będzie w przyszłości. Możesz jednak zmniejszyć swoją niepewność, dowiadując się więcej o swoim problemie.

Jeden z najgorszych aspektów stresu jest niepewność co do przyszłości. Nie można dostać kryształowej kuli, ale można zmniejszyć niektóre wątpliwości, zbierając informacje.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Weronika Tylicka

dziennikarka, związana od początku z magazynem Chcemy Być Rodzicami