fbpx
Przejdź do treści

Sen u dzieci a ich rozwój – co w tym czasie dzieje się z mózgu maluchów?

sen u dzieci
fot. 123rf.com

By lepiej zrozumieć procesy fizjologiczne zachodzące podczas snu niemowląt, grupa naukowców zbadała ruchy gałek ocznych niemowląt podczas snu w fazie REM. Dokładniej mówiąc, naukowcy przyjrzeli się, w jaki sposób drgawki przyczyniają się do zdolności dzieci do koordynowania ruchów ciała.

Sen u dzieci – wzorce

Zgodnie z zaleceniami, od momentu porodu aż do trzeciego miesiąca życia, noworodek powinien spać od 14 do 17 godzin dziennie. Dla porównania, sen u dzieci w wieku od czterech do jedenastu miesięcy powinien trwać od 12 do 15 godzin dziennie. Szacuje się, że od 40 do 70 proc. niemowląt będzie doświadczać snu z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM), który w fazie REM wynosi średnio od 8 do 11 godzin dziennie.

Jak wyglądało badanie?

Naukowcy przyjrzeli się 22 śpiącym niemowlętom w wieku od tygodnia do siedmiu miesięcy. Podczas snu naukowcy rejestrowali fale mózgowe śpiących dzieci, co pozwoliło ocenić ich aktywność mózgową. Jednocześnie naukowcy zarejestrowali drgania, które występowały zarówno podczas snu REM, jak i te, które pojawiły się, gdy niemowlęta nie znajdowały się w fazie REM.

Co ciekawe, zarówno drgania w fazie REM, jak i nie-REM, wyglądały dokładnie tak samo, co było zaskakującym odkryciem dla badaczy. Ponieważ sen nie-REM zazwyczaj charakteryzuje się brakiem ruchu, nie spodziewano się, że niemowlęta doświadczają drgawek na tym etapie.

Wrzeciono snu, czyli duże drgania mózgu

Naukowcy zaobserwowali, że duże drgania mózgu, zwane inaczej wrzecionami snu, pojawiały się raz na 10 sekund, wtedy gdy niemowlęta były we śnie nie-REM. Wrzeciona snu dostarczają informacji o koordynacji między mózgiem a układem motorycznym jednostki.

Stwierdzono, że niemowlęta, które były w wieku od trzech do siedmiu miesięcy doświadczały wzrostu szybkości wrzecion snu. Mówiąc dokładniej: odkryto, że wrzeciona snu maluszków skoncentrowane są wzdłuż paska sensomotorycznego, czyli miejsca, w którym kora mózgowa przetwarza napływające informacje czuciowe i motoryczne.

Niezwykle istotną obserwacją był fakt, że u śpiących niemowląt wrzeciona snu i drgania były ze sobą zsynchronizowane.

„Niemowlęta muszą zintegrować mózg z ciałem, aby system działał prawidłowo. Nie wszystko łączy się w chwili narodzin. Po urodzeniu musi nastąpić wiele zmian. Wydaje nam się, że widzimy nowy sposób integracji różnych części mózgu i ciała”.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.