fbpx
Przejdź do treści

Sen dla dwóch kresek

wpływ snu na płodność
fot. Fotolia

Wszędzie słyszysz: Kładź się przed 22, a poczujesz się lepiej? No cóż, to prawda. Spróbuj, nie tylko dla samopoczucia, ale i dla dziecka, o które się starasz.

Wszystko, co istotne w kwestii ciąży, zaczyna się w nadnerczach. Te produkują hormony i świetnie, jeśli nie fundujesz im pracy 24 godziny na dobę. Kiedy odpoczywasz po ciężkim dniu, one robią to samo. A im bardziej zwracasz na to uwagę, tym chętniej produkują hormony – w tym melatoninę i kortyzol.
Drugi działa niekorzystnie, sprawiając, że zmęczenie towarzyszy dłużej. To sobie fundujesz, gdy kładziesz się między godziną 23 a północą. W momencie zaśnięcia przed 22, poziom kortyzolu nie wzrasta, wtedy zachowujesz potrzebną ci energię.

Jaki wpływ na organizm ma sen?

Biologia wie swoje, nie można jej oszukać, zatem warto się jej podporządkować. Kiedy rozpoczniesz z nią walkę, licz się z tym, że coś umknie spod twojej kontroli. Brak snu wtedy, kiedy jest niezbędny, wpływa na: neuroprzekaźniki, produkcję hormonów i enzymów, zachowanie, apetyt, temperaturę ciała, ciśnienie, metabolizm czy libido. Pozostaje więc pytanie, kiedy czas już się położyć?

Zobacz także: Zaburzenia erekcji – jak sobie pomóc?

Sen dla dwóch kresek

Eksperci rekomendują od 7 do 9 godzin. Więcej zalecają, jeśli borykasz się z nierównowagą hormonów lub szalejącą adrenaliną. Kultura pędzącego życia zdaje się wymuszać skracanie odpoczynku.

Im mniej, tym stajemy się skuteczniejsi, nic nas nie ominie. Ale kij ma dwa końce – ciało mówi „nie”. A „tak” w momencie zaśnięcia o 22 i wstaniu około 6 czy 7 rano.

Tu kupisz najnowszy magazyn Chcemy Być Rodzicami

Źródło: Natural fertility and wellness

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.