fbpx
Przejdź do treści

Samorządy w walce z niepłodnością

samorządy w walce z niepłodnością
Fot: shutterstock Invicta

Niepłodność jest jednym z najdotkliwszych problemów, z jakimi mierzą się obecnie pary. Pomocą w tej trudnej sytuacji jest dofinansowanie samorządów oraz prywatne kliniki leczenia niepłodności, współpracujące w ramach Miejskich Programów Leczenia Niepłodności.

SKALA PROBLEMU

Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii w Polsce problem niepłodności dotyczy obecnie nawet 1,5 miliona par, co stanowi około 20% populacji w wieku reprodukcyjnym. Problem z roku na rok jest coraz dotkliwszy. W ciągu ostatnich 30 lat liczba ta mogła się nawet podwoić.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

Leczeniem niepłodności w Polsce w większości zajmują się prywatne placówki. Kliniki indywidualnie proponują różne metody leczenia – w zależności od rodzaju przeszkód, z jakimi mierzą się pacjenci. Pary mogą zdecydować się na podstawowe metody leczenia niepłodności – m.in. monitoring cyklu, stymulację owulacji, inseminację domaciczną – lub leczenie metodą in vitro. Zapłodnienie pozaustrojowe jest stosowane, gdy inne metody zawodzą. Dzięki tej metodzie można osiągnąć skuteczność nawet u ponad 50% pacjentów, którzy zgłoszą się po pomoc. Należy mieć jednak na uwadze, że skuteczność leczenia w dużej mierze zależy od jakości proponowanych usług.

MIEJSKIE PROGRAMY LECZENIA NIEPŁODNOŚCI

Choć problemy z płodnością są częstym zjawiskiem, system powszechnych ubezpieczeń społecznych nie obejmuje większości metod leczenia niepłodności. Pomoc oferują jednak samorządy. Obecnie programy dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego są realizowane w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu, Szczecinie, Chojnicach, Słupsku, Tarnowie Podgórnym oraz Kołobrzegu. Jednym z liderów w realizacji Miejskich Programów Leczenia Niepłodności jest Klinika INVICTA, która oferuje 8 programów w 8 miastach.

„Skuteczność programów miejskich wynosi nawet 72% (średnia skuteczność u pacjentek poniżeJ 35. roku życia, we wszystkich klinikach – rozumiana jako odsetek ciąż klinicznych na transfer)” – informuje Jolanta Jabłońska – dyrektor ds. operacyjnych.

Tylko z programów z dofinansowaniem, prowadzonych w Klinikach INVICTA, urodziło się dotąd ponad 400 dzieci, a kolejne 150 kobiet jest w ciąży.

KOSZTY LECZENIA A DOFINANSOWANIE

Koszty leczenia różnią się w zależności od rodzaju wykonanej metody, jak i kliniki leczenia niepłodności. Cena podstawowej procedury in vitro to koszt około 12 000 zł. INVICTA, która posiada swoje placówki w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Słupsku i Bydgoszczy, oferuje swoje usługi również tam, gdzie nie ma kliniki, a program pomocy jest udzielany. Pacjenci z Chojnic mogą zgłosić się do placówki w Gdańsku, natomiast ze Szczecina, Tarnowa Podgórnego oraz Kołobrzegu mogą zrealizować zabieg w każdej placówce kliniki w całej Polsce.

Większość programów miejskich oferuje dofinansowanie 5000 zł, Warszawa natomiast proponuje pomoc w wysokości 6000 zł, dużego wsparcia udzielają Chojnice, które świadczą subwencje po 5000 zł za cykl, co daje możliwość dofinansowania o łącznej wartości 15 000 złotych.

Programy są realizowane w różnych latach. Gdańsk, Wrocław i Chojnice kontynuują swoje programy do końca tego roku, Szczecin i Kołobrzeg oferuje dofinansowanie do 2021 roku, natomiast Warszawa i Słupsk realizuje program do 2022 roku.

ZGŁOSZENIE DO PROGRAMU

Każde miasto ustala własne wymogi formalne dla osób pragnących ubiegać się o dofinansowanie. Dokładnych informacji udzielają kliniki realizujące program w danym mieście.

W większości przypadków wymagane jest, aby pary, u których leczenie innymi metodami nie daje rokowań lub w przeszłości nie doprowadziło do ciąży, mieszkały również na terenie miasta, w którym ubiegają się o dofinansowanie, bądź rozliczały się z urzędem skarbowym na terenie miasta.

Kwalifikacja i przygotowanie do programu rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem. W czasie trwania pandemii Covid-19 możliwość taka jest również realizowana podczas wideokonsultacji. Umawiając się na wizytę, należy zwrócić szczególną uwagę na pełną dokumentację medyczną, m.in. historia choroby, wypisy szpitalne, wyniki badań laboratoryjnych, wyniki badań obrazowych (np. USG), potwierdzających rozpoznanie i leczenie, informacje o przebytych operacjach i zabiegach (w tym inseminacjach, in vitro) oraz inne, na podstawie których lekarz będzie mógł zweryfikować Państwa sytuację medyczną.

INVICTA pomaga w dopełnieniu niezbędnych formalności związanych z uzyskaniem dofinansowania, dlatego proces wnioskowania oraz rozliczenia jest szybki i prosty. Należy również pamiętać, że o kwalifikacji do programu dofinansowania miejskiego, poza wymogami formalnymi i medycznymi, decyduje kolejność zgłoszeń.Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.