fbpx
Przejdź do treści

“Rzeczywistość zaskakuje, nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię” – nowy mural nawołuje mieszkanki Gdańska do profilaktyki raka szyjki macicy

mural rak szyjki macicy
fot. Dziennik Bałtycki

Mural powstał w ramach projektu profilaktyki raka szyjki macicy. Projekt obejmuje kampanię edukacyjno-informacyjną oraz darmowe badania cytologiczne dla mieszkanek Gdańska i okolic. Realizowany jest przez Podmiot Leczniczy Copernicus i współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Mural o cytologii? Czemu nie!

Mural to zabawny rysunek znanej polskiej rysowniczki, Agnieszki Szczepaniak (PaplaLAla), który jest jednocześnie znakiem rozpoznawczym całej kampanii “Rzeczywistość zaskakuje, nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię”. Przedstawia kobietę smarującą szyję kremem, która wpada na pomysł, by zadbać również “o tę drugą szyjkę”. 

Malowanie murali o cytologii to dość odważny pomysł w naszej rzeczywistości społeczno – politycznej. Jednak zdaje się, że rak szyjki macicy jest już traktowany na tyle poważnie i ryzyko zachorowania na tyle dobrze zagościło w powszechnej świadomości, że cytologia traktowana jest jako profilaktyka zdrowia (też reprodukcyjnego!). W związku z tym mural nie budzi takich kontrowersji, z jakim mógłby się spotkać jeszcze kilka lat temu. 

Takie same murale można znaleźć również w Bytowie, Pruszczu Gdańskim i Kępicach.

Nie daj się zaskoczyć rakowi

– Głównym jej celem jest edukacja w zakresie profilaktyki nowotworowej raka szyjki macicy, budowanie świadomości społecznej i promocja badań cytologicznych – informuje Katarzyna Brożek, rzeczniczka prasowa Copernicus.

Dzięki programowi aktywne zawodowo mieszkanki województwa pomorskiego, w wieku 25-59 lat, mają dostęp do bezpłatnych badań cytologicznych. Warunkiem udziału w projekcie jest brak wykonanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ w ciągu ostatnich trzech lat.  

Jak wziąć udział w projekcie “Rzeczywistość zaskakuje, nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię”?

By wziąć udział w projekcie i zapisać się na darmowe badanie cytologiczne, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub zadzwonić pod numer infolinii 58 727 01 30. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską. 


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.