fbpx
Przejdź do treści

Rzecznik Praw Pacjenta o zakończeniu refundacji in vitro: nie kreujemy polityki

Rzecznik Praw Pacjenta o refundacji in vitro

W nawiązaniu do wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich (26 sierpnia) odnośnie zakończenia finansowania in vitro, Rzecznik Praw Pacjenta poinformowała o skali zapytań pacjenckich, które przychodzą do Biura RPP w tej sprawie.

Rzecznik Praw Pacjenta – Odpowiadając na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie „skarg osób, które nie mogą skorzystać z tego sposobu leczenia bezpłodności” należy wskazać, że od 1 stycznia 2015 r. do 1 września 2016 r. do Biura RPP wpłynęło 10 zapytań skierowanych za pośrednictwem bezpłatnej, ogólnopolskiej infolinii w problematyce ww. programu zdrowotnego – napisała RPP, Krystyna Kozłowska w piśmie dla portalu Rynek Zdrowia.

Rzecznik podkreśliła również, że nie oceniała zasadności zakończenia refundacji, ponieważ jej obowiązkiem jest dbałość o przestrzeganie praw pacjenta. Równocześnie zapowiedziała, że podda analizie zgłoszenia pacjentów po wejściu w życie nowych przepisów. Wszystkie zgłoszenia ewentualnych nadużyć zostaną zbadane i wyjaśnione.

– Rzecznik Praw Pacjenta nie oceniał potrzeby wprowadzenia jak i zasadności zakończenia programu zdrowotnego „Program – Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013-2016 – tłumaczyła RPP.

– Należy podkreślić, że Rzecznik Praw Pacjenta dba o przestrzeganie praw pacjenta określonych w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2016 r. poz. 186, z późn. zm.), w ramach funkcjonującego systemu ochrony zdrowia. Nie kreuje kierunków polityki zdrowotnej – zapewniała Kozłowska.

RPP podkreśliła również, że dofinansowanie zabiegu IVF jest wciąż możliwe. Refundacje realizują niektóre jednostki samorządu terytorialnego w ramach własnej polityki w zakresie leczenia niepłodności.

Więcej o  in vitro tutaj.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.