fbpx
Przejdź do treści

Rzecznik Praw Dziecka: stop dyskryminacji dzieci z in vitro

Raczkujące uśmiechnięte niemowlę /Ilustracja do tekstu: Koszt wychowania dziecka porównywalny do zakupu mieszkania. te liczby szokują
Fot.: Fotolia.pl

Rodzice dzieci poczętych drogą in vitro poprosili Marka Michalaka o wsparcie w walce przeciwko dyskryminacji ich pociech.

Tydzień temu Rzecznika Praw Dziecka trafił list otwarty podpisany przez rodziców oraz bliskich rodzin, które posiadają potomstwo dzięki metodzie in vitro. Sygnatariusze skarżyli się na nietolerancję, niesprawiedliwe traktowanie i obrażanie i dzieci poczętych metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Opisali nierówną walkę z częścią opinii publicznej i mediami, które posługują się raniącymi określeniami, jak np. „dzieci Frankensteina”, „dzieci z bruzdą”, „niedorozwinięte”.

Konsekwentnie

Marek Michalak przypomniał, jego stanowisko w tej kwestii jest niezmienne. – Negatywne i obraźliwe sformułowania wobec dzieci poczętych metodą in vitro, w istocie kwestionują ich godność – czytamy na stronie RPD.

– Są one głęboko raniące, szkodliwe społecznie i wręcz niegodziwe, zwłaszcza, że dotyczą najmniejszych i bezbronnych. W imię szacunku dla godności, podmiotowości i praw każdego dziecka, zwracam się o natychmiastowe zaniechania tych niegodnych praktyk, które stygmatyzują te dzieci i wyrządzają im i ich rodzinom bolesną i długotrwałą krzywdę –  powiedział Rzecznik.

Wsparcie księdza

Zgodził się z nim obecny na spotkaniu ks.  prof. Adam Solak z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Społeczny Doradca RPD – Nie ma żadnych podstaw, by dzieci poczęte in vitro nazywać innymi, bądź traktować je inaczej. Stygmatyzacja tychże dzieci narusza ich godność i sprzeciwia się ósmemu przykazaniu: nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu – tłumaczył.

– Apeluję o wzniesienie się ponad doraźne interesy i zapewnienie warunków, które pozwolą także tym dzieciom wzrastać w atmosferze miłości, pokoju i bezpieczeństwa – podkreślił Marek Michalak.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.