fbpx
Przejdź do treści

Rządowy Program In Vitro: Wydatek na dziecko wyniósł 50 tys. złotych

Zapłodnienie in vitro

Ocenie poddano działający od dwóch lat program rządowy – na leczenie wydano ok. 40 mln złotych. Co 3 zapłodnienie sfinansowane przez rząd zakończyło się sukcesem, na świat przyszło 827 dzieci.

Ministerstwo jest zadowolone z liczby przechowywanych zarodków (9 tysięcy) – w ramach programu powstało ich ponad 40 tysięcy, a 4,4 tysiąca wykorzystano do zapłodnienia, pozostała część obumarła. Według Anny Krawczyk ze Stowarzyszenia Nasz Bocian, to mało, ponieważ jeszcze wiele par będzie chciało skorzystać z zarodków. Istnieje jednak zasada, że ich liczba ma być ograniczona – kobiety do 35 roku życia otrzymają maksymalnie 6, starsze i te, które miały problemy z utrzymaniem ciąży, już więcej. 

Głównymi przesłankami kwalifikującymi do programu były: niepłodność mężczyzny (31%) i niewyjaśnione przyczyny ze strony obojga partnerów (38%). Okazało się, że pary decydujące się na udział, rzadko wybierały zmianę miejsca leczenia (3%). Do powodów zaliczano – wbrew pozorom – nie odległość, ale opinie innych. Najważniejsze wydawały się jakość leczenia i reputacja lekarza. 

Rząd generalnie przeznaczył na program 80 mln złotych, z czego połowa trafiła do osób, które już posiadały dziecko. 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl