fbpx
Przejdź do treści

Ruszyła Fundacja Małgorzaty Rozenek-Majdan!

Fundacja Małgorzaty Rozenek-Majdan
Fot: Screen Instagram m_rozenek

Małgorzata Rozenek-Majdan od lat otwarcie mówi o swoich doświadczeniach związanych z in vitro. Ostatni rok wydaje się być jednak szczególnie intensywny pod tym względem – zarówno prywatnie (gwiazda spodziewa się kolejnego dziecka), jak i w zakresie działalności społecznej. W Dzień Kobiet – 8 marca – ruszyła Fundacja Małgorzaty Rozenek-Majdan! Jakie są jej cele i misja?

Niestety, zagrożenie koronawirusem nieco skomplikowało start działalności Fundacji. Jej inauguracją miała być przeprowadzona w Senacie Konferencja Praw Kobiet na Dzień Kobiet, którą współorganizowała właśnie Małgorzata Rozenek-Majdan. Decyzją Marszałka Senatu zostały jednak odwołane wszystkie wydarzenia, który miały odbywać się w Wysokiej Izbie, a nie są bezpośrednio związane z pracą parlamentarną. Jest to jednak całkowicie zrozumiałe, co podkreśliła na Instagramie sama Prezeska Fundacji.

Nie zwolniło to jednak generalnego tempa działań! „Byłam jedną z Was. Moim marzeniem było zostać mamą. Dzięki in vitro to się udało. Teraz moim obowiązkiem i misją jest wspieranie innych w walce z niepłodnością. Uważam, że upowszechnienie i odkłamanie tematu in vitro ułatwi przyszłym rodzicom korzystanie z najnowszych osiągnięć nauki” – przekazuje Małgorzata Rozenek-Majdan.

Fundacja Małgorzaty Rozenek-Majdan – jakie są jej cele?

Zgodnie ze statutem, Fundacja orędować będzie m.in. ochronie oraz promocji zdrowia, co łączy się także ze wspieraniem rozwoju medycyny właśnie w zakresie leczenia niepłodności. Prowadzone będą też działania promocyjne, edukacyjne oraz popularyzujące wiedzę dotyczącą szeroko rozumianego zdrowia, profilaktyki niepłodności, chorób przenoszonych drogą płciową oraz nowotworowych. Opisywane tu wsparcie będzie przybierało zarówno formę finansową, jak i pozafinansową.

Co więcej, Fundacja prowadzić będzie także szeroko okrojone działania na rzecz „wyrównywania dostępu do specjalistycznych usług medycznych, umożliwienie leczenia osobom niezamożnym, wspomaganie leczenia oraz profilaktyki indywidualnych osób i rodzin” – czytamy na stronie www Fundacji. W tym wszystkim mieści się też „zabieganie o pomoc państwa”.

Niewątpliwie jest to ogrom pracy do wykonania, ponieważ wciąż dla wielu temat in vitro jest swego rodzaju tabu. Gwiazda wydaje się być jednak świadoma wyzwania, bowiem już wiele miesięcy temu mówiła:

„Najbardziej zależy nam na tym, żeby zdjąć ciężar moralizatorski i religijny, a przede wszystkim stygmat wstydu z procedury medycznej, jaką jest in vitro. Dzięki metodzie in vitro możemy spełniać się w macierzyństwie i powinnyśmy głośno o tym mówić” – cytowaliśmy jej wypowiedź z konferencji promującej książkę “In vitro. Rozmowy intymne” (więcej: TUTAJ). Trzymamy zatem kciuki – oby faktycznie Dzień Kobiet zyskał w tym roku kolejną okazję do świętowania!

Źródła: mrmfundacja.pl / Instagram m_rozenek

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".