fbpx
Przejdź do treści

RR, czyli rozsądne rodzicielstwo – mity dotyczące opieki nad noworodkiem, cz. 2

Kampania_Położna na medal
fot. materiały prasowe

Artykuł Janiny Frączek, laureatki konkursu „Położna na medal”.

Rozsądne rodzicielstwo to nie zbiór sztywnych zasad i nieprzekraczalnych granic. To raczej podejście, którym warto kierować się w opiece nad maluszkiem. Podejście oparte na rozsądku i poczuciu, że racjonalne decyzje i umiejętność zaufania sobie – jako rodzicowi – zawsze powinny skutkować tym, co najlepsze (zarówno dla dziecka, jak i dla pozostałych członków rodziny). Szczególnie ważne jest niepoddawanie się zero-jedynkowo mitom i średnio wiarygodnym – albo w ogóle niewiarygodnym -opiniom, które to szczególnie w dobie Internetu bardzo szybko zdobywają coraz większe zasięgi. Zalecam zdrowy rozsądek, spokój, baczną obserwację i szukanie odpowiedzi u osób, które zasługują na miano autorytetów.

Położna Janina Frączek, laureatka konkursu „Położna na medal”

Poniżej prezentuję drugą część dość często powtarzanych i powielanych mitów, które narosły wokół tematu opieki nad niemowlakiem, z moją oceną ich wiarygodności.

Część pierwszą znajdziesz tutaj – KLIK

Smoczek jest szkodliwy dla dziecka

MIT

Temat smoczka budzi wiele kontrowersji. Jako położna uważam, że podawany w odpowiednim czasie nie powinien szkodzić. Zaspakaja on podstawową potrzebę ssania u noworodków, dzięki czemu uspokaja i daje uczucie bezpieczeństwa. Należy jednak pilnować, aby ssanie smoczka nie przerodziło się w nawyk i w odpowiednim czasie z niego zrezygnować.

Waga noworodka – duży znaczy zdrowy

MIT

Wymiary noworodka, a więc jego waga i długość, to dla młodych rodziców bardzo ważny temat. Pamiętajmy, że duży nie zawsze znaczy zdrowy. Norma wagi noworodków jest bardzo szeroka. Donoszony noworodek to taki, który waży ponad 2500 g i oczywiście taki, który waży ponad 4000 g.

Szczepienia są groźne i niebezpieczne

MIT

Szczepienia to najskuteczniejsza ochrona zdrowia dziecka. Są zalecane wszystkim dzieciom, dlatego ich bezpieczeństwo jest bardzo dokładnie sprawdzane. Zrezygnowanie ze szczepień naraża dziecko na poważne konsekwencje.

Noszenie, kołysanie, przytulanie to złe postępowanie. „[…] nie noś dziecka, bo się przyzwyczai, bo będzie miało krzywy kręgosłup albo później zacznie chodzić”

MIT

Bycie blisko mamy jest uwarunkowane biologicznie i każde dziecko się tego domaga. Noszenie to bliskość i bezpieczeństwo. Dziecko powinno czuć, że mama czy tata jest blisko – że kocha, dotyka, tuli, kołysze. Pozostawienie dziecka samotnie niekorzystnie wpływa na jego rozwój.

Kąpiel – noworodka należy wykąpać zaraz po porodzie, a później kąpać codziennie.

MIT

W ostatnim czasie zmieniły się procedury dotyczące kąpieli. Dzieci rodzą się z naturalną ochroną skóry, tzw. mazią płodową, która chroni je przed zakażeniami, a także posiada właściwości immunologiczne. Stanowi naturalną barierę ochronną, dlatego też nie powinno się jej zmywać. Zgodnie z współczesnymi zaleceniami, dziecko należy kąpać według potrzeby. Nie ma potrzeby kąpać go codziennie.

Rodzicielstwo ma największą moc, kiedy jest świadome i rozsądne. Wtedy daje rodzicom nie tylko pełnię szczęścia, ale też dużo spokoju. Moja rada dla rodziców? Obserwujcie swoje pociechy, słuchajcie siebie nawzajem, wierzcie w swoje umiejętności i wspierajcie się na każdym kroku. Zaręczam, że wasze maleństwo nie tylko będzie to widzieć i słyszeć, ale przede wszystkim będzie to czuć. Poza tym, kiedy tylko macie okazję, konsultujcie wasze rodzicielskie dylematy z położnymi. Na pewno postarają się pomóc. A jak znajdziecie chwilę, zachęcam, żeby podziękować swojej położnej poprzez nominację do konkursu „Położna na medal”. Zgłoszenia przyjmowane są do końca września. Dla każdej położnej taka nominacje to duży zaszczyt i wyróżnienie.

położna na medal

„Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest też podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, siódmej edycji konkursu przyjmowane będą od 1 kwietnia do wyjątkowo, nie 31 lipca, ale 30 września 2020 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane przez podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.