fbpx
Przejdź do treści

Rozszerzanie diety niemowląt. Kiedy i jak zacząć?

Wraz z wiekiem zmienia się zdolność akceptacji pokarmów i przyjmuje się, że pierwsze dwa lata życia są tu kluczowe. Od nich zależą preferencje czy awersje smakowe w późniejszych latach życia dziecka. Od tych z kolei, będzie zależało zdrowie malucha.

Współpraca

Warto zacząć od przyjęcia zasady: rodzic/opiekun decyduje co i kiedy, a dziecko ile zje. Należy pozwolić maleństwu zjeść zarówno mniej, jak i więcej niż przewidują zalecenia. Są to uśrednione porcje i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się zmieniały w ciągu dnia.

Istotne jest również, aby rozpoznawać sygnały dziecka dotyczące głodu i sytości. Należy unikać przekarmiania i zmuszania dziecka do jedzenia, ponieważ prowadzi to do zaburzeń samoregulacji. 

Ile posiłków uzupełniających powinno spożywać dziecko? 

Wg WHO dzieci częściowo karmione piersią powinny otrzymywać:

 • 2-3 posiłki uzupełniające – w 6-8 m.ż.
 • 3-4 posiłki uzupełniające i 1-2 przekąski w 9-24 m.ż. 

Niemowlęta karmione sztucznie powinny spożywać 4-5 posiłków oraz 1-2 zdrowe przekąski. Jakie? Takie, które dzieci są w stanie już samodzielnie jeść, np. cząstki owoców i warzyw, pieczywo, suszone owoce.

Rozszerzanie diety niemowląt – jak wprowadzać pokarmy ze względu na konsystencję?

Posiłki, które sprawiają trudność w przeżuciu czy pogryzieniu będą odrzucane przez dziecko. Należy je zatem stopniowo – od 6-7 m.ż. – wprowadzać. Brak jest jednoznacznych wytycznych co do kolejności wprowadzanych konsystencji. Wg WHO schemat może wyglądać tak:

 • W 6-8 m.ż. zaczynamy od owsianek, gęstych kaszek, puree z owoców i warzyw. Następnie przechodzimy do rozdrobnionych produktów z rodzinnego stołu – w postaci puree z grudkami czy papek.
 • W 9-11 m.ż. wprowadzamy rozdrobnione i drobno posiekane posiłki/produkty, a także miękkie produkty, które dziecko może trzymać w rączce.
 • W 12-23 m.ż. można podawać dziecku produkty z rodzinnego stołu, rozdrobnione w zależności od pokarmu i potrzeby.

 Posiłki powinny zastępować powoli mleko, tak aby pod koniec 12 m.ż. dziecko spożywało 2 lub maksymalnie 3 posiłki mleczne.

Jakich akcesoriów używać do wprowadzania pokarmów uzupełniających?

Po pierwszych 6 miesiącach spożywania mleka z piersi lub butelki ze smoczkiem, należy podawać pokarmy uzupełniające łyżeczką w ilości 2-3, czyli niewiele.

Łyżeczka powinna być twarda i płaska. W tym samym czasie należy także rozpocząć naukę picia z otwartego kubka. Po 12 m.ż. dziecko nie powinno już pić ani jeść z butelki ze smoczkiem.

Jak rozpoznać, że dziecko jest najedzone? 

Najczęściej wtedy zasypia, grymasi, je wolniej, wypluwa, odpycha łyżeczkę, zaciska usta. Z kolei gdy jest głodne może płakać, przebierać rączkami i nóżkami, otwierać usta. Wpatrywanie się w opiekuna, gaworzenie, śmiech, wskazywanie na pokarm to sygnały, że dziecko chce kontynuować karmienie.

Podstawowe zasady:

 • nie wprowadzamy kilku nowych produktów jednocześnie
 • produkty wprowadzamy stopniowo, w małych ilościach, obserwujemy reakcję dziecka
 • dzieci mają większe trudności z akceptacją smaku warzyw, dlatego powinny być one pierwszym pokarmem uzupełniającym
 • owoce można wprowadzić około 2 tygodnie później, kontynuując podawanie warzyw
 • niemowlęta karmione mlekiem matki łatwiej akceptują nowe smaki
 • najlepsze efekty uzyskiwano podając 3 nowe warzywa w ciągu dnia, jednak z uwagi na reakcje alergiczne, zaleca się wprowadzanie ich pojedynczo

Źródło: Szajewska H. i wsp.: Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci; STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA  2014, T. 11, 321-338

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

Katarzyna Rećko

Magister dietetyki po SGGW. Główne obszary jej zainteresowań zawodowych to dieta dla płodności, dieta w PCOS i innych problemach hormonalnych oraz diety roślinne.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.