fbpx
Przejdź do treści

Rozejście mięśnia prostego brzucha po ciąży – wyjaśnia fizjoterapeutka

Rozejście mięśnia prostego brzuch po ciąży
fot. 123rf.com

Rozejściem mięśnia prostego brzucha (DRA, diastasis recti abdominis) nazywamy odseparowanie się jego brzegów od siebie. Rozejście to zachodzi w linii pośrodkowej brzucha, w miejscu, w którym mięśnie brzucha splatają się tworząc tzw. kresę białą.

Przyczyny rozejścia mięśnia prostego brzucha w ciąży

Kresa biała w czasie ciąży rozciąga się na skutek działania hormonów – progesteronu i estrogenu, które rozluźniają tkanki. Powodują one osłabienie kresy białej, która dodatkowo jest rozciągana przez rosnący, potrzebujący coraz więcej przestrzeni płód. Stanowi to dodatkowy, mechaniczny czynnik uszkodzeń włókien kresy białej i rozejścia się głów mięśnia prostego brzucha na boki.

DRA jest naturalnym zjawiskiem występującym w III trymestrze ciąży. U niektórych pań dochodzi do niego już w II trymestrze. Dzięki niemu możliwy jest rozwój i wzrost płodu. Problem stanowi sytuacja, gdy DRA utrzymuje się długo po rozwiązaniu ciąży.

Ilu kobiet dotyczy ten problem?

Do DRA dochodzi u wszystkich kobiet z ciążą donoszoną. U około 60% z nich utrzymuje się ono do 8. tygodnia po porodzie. W późniejszych miesiącach odsetek stwierdzonego rozejścia mięśnia prostego brzucha nadal pozostaje wysoki: po 6 miesiącach od porodu dotyczy ono nawet co drugiej kobiety, a po roku – co trzeciej.

Diagnostyka rozejścia mięśnia prostego brzucha

Rozejście mięśnia prostego brzucha można zdiagnozować poprzez badanie palpacyjne. Jest ono proste i bezbolesne. Wykonuje się je w pozycji leżącej na plecach.

  • Należy zgiąć nogi w stawach kolanowych, stopy oprzeć o podłoże i unieść delikatnie głowę oraz barki.
  • Palce wskazujący i środkowy należy położyć w linii środkowej brzucha tak, by skierowane one były w stronę spojenia łonowego.
  • Należy zbadać kresę białą na całej jej długości – od końca mostka do spojenia łonowego.
  • Jeśli w którymś miejscu palce zapadają się w głąb jamy brzusznej lub zostają wypchnięte w górę przez wyraźnie ukształtowany stożek, może świadczyć to o rozejściu mięśnia prostego brzucha.

Bardziej szczegółowym i miarodajnym badaniem jest USG powłok brzusznych. Pozwala ono zbadać stan kresy białej oraz ocenić, w jakim stopniu (i czy w ogóle) została naruszona jej ciągłość. USG daje także możliwość sprawdzenia, w jaki sposób funkcjonują mięśnie brzucha i kresa biała podczas ruchu.

Konsekwencje rozejścia mięśnia prostego brzucha

Rozejście mięśnia prostego brzucha może zmniejszyć siłę i zaburzyć funkcjonowanie mięśni brzucha. W konsekwencji prowadzi do utrwalenia nieprawidłowej postawy ciała i dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zwiększa również ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu i stolca, bólu w okolicy miednicy oraz wypadania narządów płciowych. Ponadto stanowi defekt kosmetyczny, który może negatywnie wpływać na ocenę własnego ciała przez kobietę.

Fizjoterapia w rozejściu mięśnia prostego brzucha

Podstawową i nieinwazyjną formą leczenia rozejścia mięśnia prostego brzucha po ciąży jest fizjoterapia. Obejmuje ona naukę poprawnej postawy ciała i odpowiedniego wykonywania codziennych aktywności, w taki sposób, by nie przeciążać kresy białej (np. poprzez instruktaż prawidłowego noszenia dziecka na rękach).

Ważnym elementem fizjoterapii w RMBP są również ćwiczenia, najczęściej oddechowe oraz ćwiczenia mięśni głębokich i mięśni dna miednicy. Fizjoterapeuta dobiera ćwiczenia indywidualnie, stosownie do oceny stanu mięśni – rozluźniające dla mięśni nadmiernie napiętych, wzmacniające dla mięśni osłabionych.

Może on zastosować także terapię manualną oraz – wspomagająco dla procesu leczenia – kinesiotaping, tzn. technikę polegającą na aplikacji specjalnych plastrów, które mają za zadanie zabezpieczyć kresę białą oraz wspomóc regenerację i funkcje mięśni brzucha.

Źródła:

  1. Fitzgerald C.M., Segal N.A.; Musculoskeletal Health in Pregnancy and Postpartum. An Evidence-Based Guide for Clinicians; Springer; 2015.
  2. Gruszczyńska D., Truszczyńska-Baszak A.; Exercises for pregnant and postpartum women with diastasis recti abdominis – literature review; Advances in Rehabilitation; 2018; 32(3); str. 27-35.
  3. Michalska A. i wsp.; Diastasis recti abdominis – a review of treatment methods; Ginekologia Polska; 2018; 89(2); str. 97-101.
  4. Sperstad J.B., i wsp.; British Journal of Sports Medicine; Diastasis recti abdominis during pregnancy and 12 months after childbirth: prevalence, risk factors and report of lumbopelvic pain; 2016; 50(17); str. 1092-1096.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Kowalczyk

Magister fizjoterapii, absolwentka studiów podyplomowych na kierunku dietetyka. Pasjonuje się kobiecym zdrowiem. Prowadzi stronę: www.fizjoterapiauroginekologiczna.pl