fbpx
Przejdź do treści

Rozdrażnienie w ciąży – czy to normalne?

ciąża rozdrażnienie irytacja ból w ciąży depresja nastrój samopoczucie kobiety ciężarnej
fot. 123rf.com

Od kiedy jesteś w ciąży zupełnie nie wiesz co się z tobą dzieje? Poranne mdłości i apetyt na nietypowe kombinacje jedzenia wydają się być normalne. Jednak nieustanne rozdrażnienie i podenerwowanie zaczynają być już męczące. Czy takie zachowanie jest typowe dla ciężarnej?

Czy zirytowanie w ciąży jest normalne?

Uczucie wkurzenia i rozdrażnienia – na wszystko i wszystkich – zaskakuje niejedną przyszłą mamę. Dlaczego ciężarne tak często są rozdrażnione? Czy to powód do niepokoju?

Takie zachowanie jest jak najbardziej normalne i nie powinno być powodem do niepokoju. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie fizyczne dolegliwości ciążowe – nudności, zaparcia, bezsenność, ból i wyczerpanie, to dziwne byłoby, gdyby kobieta nie czuła się chociaż trochę zirytowana.

 „To normalne, że przyszli rodzice doświadczają uczucia drażliwości lub niepokoju podczas ciąży. Tak jak wiele osób zauważa zmianę nastroju co miesiąc przed rozpoczęciem miesiączki, tak ciężarna kobieta może odczuwać pewne wahania nastroju, gdy jej poziom hormonów wzrasta i stabilizuje się w celu utrzymania ciąży” – mówi Kirsten Brunner.

Czym jest drażliwość ciążowa i kiedy należy się martwić?

„Ogólna drażliwość, nastroje, a nawet płaczliwość zwykle nie są czymś, czym należy się martwić, jeśli ciężarna osoba również doświadcza uczucia radości, ogólnego optymizmu i pozytywnego nastawienia” – wyjaśnia Brunner. „Jednak jeśli cały czas czujesz się nieszczęśliwa, powinnaś potraktować to poważnie. Zachęcałbym do rozmowy z lekarzem, psychologiem i/lub psychiatrą”.

Chociaż w ostatnich dziesięcioleciach coraz więcej i częściej mówi się o depresji poporodowej to depresja przedporodowa wciąż jest mało komu znana. Przeprowadzone badania sugerują, że około 7 proc. ciężarnych, doświadcza depresji będąc w ciąży. Według American College of Obstetricians and Gynecologists (ACGOG) nieleczona depresja przedporodowa może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Depresja może objawiać się na wiele różnych sposobów, a niektórzy nie zdają sobie sprawy, że uczucie złości i podenerwowania może być powodem do niepokoju. NPR poinformował, że istnieje „silny związek między drażliwością a depresją” i że około jedna trzecia osób z depresją doświadcza „jawnej drażliwości lub złości”. 

Jak być mniej drażliwą w ciąży?

Żadnej ciążowej dolegliwości nie należy bagatelizować. I choć podenerwowanie i rozdrażnienie zazwyczaj mijają w momencie narodzin dziecka, to będąc w ciąży należy sobie pomóc. Ciąża to wyczerpujący stan, dlatego też kluczową rolę odgrywa odpoczynek, relaks i wyciszenie. Jeśli mimo wypoczynku i znalezienia czasu dla siebie rozdrażnienie i podenerwowanie nie mijają, należy udać się do specjalisty.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.