fbpx
Przejdź do treści

Równowaga pomiędzy diagnostyką i leczeniem niepłodności. Za nami V konferencja „Niepłodność – droga do macierzyństwa”!

Na zdjęciu widoczni od lewej: Katarzyna Miłkowska, prof. Piotr Laudański, dr Anna Janicka, prof. Ewa Stachowska, mecenas Radosław Tymiński

Za nami V edycja konferencji „Niepłodność – droga do macierzyństwa”. 8 listopada spotkaliśmy się w Krakowie, aby podyskutować o tym, jak zachować równowagę pomiędzy diagnostyką i leczeniem niepłodności oraz przyjrzeć się bliżej dostępnym metodom postępowania. Sesję dla pacjentek i pacjentów poprowadziła Katarzyna Miłkowska – redaktorka magazynu i serwisu internetowego Chcemy Być Rodzicami.


Wykłady ekspertów rozpoczęły się od panelu pacjenckiego. Prelegenci przybliżyli uczestniczkom i uczestnikom konferencji tematy, o których nie zawsze rozmawia się w gabinecie lekarskim. 

Mikrobiom a płodność

Pierwszy wykład profesor Ewy Stachowskiej z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego dotyczył roli mikrobiomu w płodności. – Możliwości diagnostyczne, które daje współczesna genetyka, takie jak badania genetyczne bakterii, wniosły naprawdę mnóstwo nowych informacji na temat płodności – rozpoczęła swoje wystąpienie prof. Ewa Stachowska.

W dalszej części wykładu ekspertka poruszyła tematy związane z mikrobiotą układu rodnego kobiety, czyli przede wszystkim pochwy oraz macicy i jajowodów. Profesor przybliżyła również treść najnowszej pracy naukowej dotyczącej mikrobiomu spermy.

Prof. Ewa Stachowska opowiadała o roli mikrobiomu w płodności.

Ciąża po leczeniu niepłodności

Kolejnym punktem konferencji był wykład profesora Piotra Laudańskiego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który opowiedział o ciąży po leczeniu niepłodności.

– W związku z tym, że techniki wspomaganego rozrodu są coraz bardziej popularne, w niektórych krajach europejskich aż 8-10 proc. urodzonych dzieci przychodzi na świat dzięki in vitro – mówił prof. Laudański.

– Nasuwa się więc pytanie, czy te technologie w jakiś niekorzystny sposób mogą wpłynąć na dziecko – dodał ekspert.

W odpowiedzi na to pytanie profesor wymienił kilka najczęstszych powikłań mogących być konsekwencją zastosowania in vitro. Wykładowca skupił się m.in. na przedwczesnych porodach, które mogą być konsekwencją podania do macicy pacjentki dwóch lub więcej zarodków.

– Kiedyś była tendencja do przeprowadzania transferów z bardzo dużą ilością zarodków, ale ta polityka już się zmieniła – podkreślił ekspert.

Profesor Laudański poruszył w swoim wykładzie również zagadnienia związane ze stanem przedrzucawkowym. Prelegent wymienił także możliwe ścieżki postępowania, dzięki którym można zapobiec lub ograniczyć wystąpienie powikłań będących potencjalnym następstwem stosowania metod wspomaganego rozrodu. 

Wystąpienie prof. Piotra Laudańskiego dotyczyło ciąży po leczeniu niepłodności.

Jakość polskich ośrodków leczenia niepłodności

Następnie głos zabrała dr Anna Janicka reprezentująca Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu. Ekspertka skupiła się w swoim wystąpieniu na jakości polskich ośrodków leczenia niepłodności.

Dr Anna Janicka wyjaśniła, na czym polegają niektóre systemy zarządzania jakością.

– Jest to czasochłonne i kosztowne, ale nie możemy pozwolić sobie na to, aby takich systemów nie mieć. Zdajemy sobie sprawę, jakie są państwa oczekiwania. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc państwu osiągnąć cel, jakim jest urodzenie zdrowego dziecka – zapewniła dr Anna Janicka.

Podczas wykładu prelegentka wymieniła główne oczekiwania i wymagania par korzystających z usług klinik leczenia niepłodności w Polsce. Ekspertka opowiedziała również o tym, jakie wymagania muszą spełnić tego typu ośrodki oraz w jaki sposób można je monitorować. 

Dr Anna Janicka skupiła się w swoim wykładzie na jakości w polskich ośrodkach leczenia niepłodności.

Prawne aspekty leczenia niepłodności

Jako ostatni wystąpił mecenas Radosław Tymiński, który przybliżył słuchaczkom i słuchaczom prawne aspekty leczenia niepłodności. Ekspert opowiadał m.in. o tym, w jaki sposób pary korzystające z usług klinik leczenia niepłodności mogą paść ofiarą manipulacji.

Wśród potencjalnych pułapek mecenas wymienił zawyżanie statystyk przez kliniki, fałszywe opinie w internetowych rankingach lekarzy, bezpodstawne kwalifikowanie par do procedur in vitro, czy podważanie autorytetu lekarza, u którego para leczyła się wcześniej.

Mecenas Radosław Tymiński wyjaśnił, jak wygląda leczenie niepłodności od strony prawnej.

Po krótkiej przerwie rozpoczęła się sesja dla lekarzy ginekologów, onkologów i specjalistów z innych dziedzin, którzy w codziennej praktyce stykają się z problemem niepłodności. 

Organizatorem konferencji „Niepłodność – droga do macierzyństwa” było Centrum Medyczne Macierzyństwo, członek grupy The Fertility Partnership. Współorganizatorem sesji dla pacjentów oraz patronem medialnym wydarzenia był magazyn i serwis internetowy Chcemy Być Rodzicami.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.