fbpx
Przejdź do treści

Rola psychologa w leczeniu niepłodności

Wsparcie psychologa w procesie leczenia niepłodności jest szeroko dyskutowanym zagadnieniem. Pojawiają się głosy, że opieka psychologa powinna być zagwarantowana ustawą o leczeniu niepłodności.

Czy wsparcie psychologa podczas leczenia niepłodności jest niezbędne? – Jest potrzebne, ale nie jest konieczne – odpowiada krótko prof. Maria Beisert, psycholożka i seksuolożka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Pomoc psychologiczna jest potrzebna, ale tylko, gdy osoby, które czują, że mają problem, same zadecydują, że takiej pomocy chcą. – Jeśli czujemy, że rzeczywiście potrzebne nam jest wsparcie, to OK, ale nie sądzę, że musi mieć ono charakter obligatoryjny – przekonuje prof. Beisert.

Obecność psychologa nie powinna być więc obowiązkowa. Każdy pacjent jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. -Trzeba mieć trochę zaufania do zasobów, które ludzie posiadają.. Część osób rzeczywiście ma poczucie, że potrzebuje przez jakiś etap przejść samodzielnie. Inni potrzebują niewielkiej pomocy, trwającej krótszy lub dłuższy czas. Pomocy przy zebraniu i rozwinięciu swoich zasobów, wreszcie pomocy przy zastosowaniu tychże zasobów w codziennym życiu. Później taka osoba już sama idzie w świat i sobie radzi. Inny model jest taki, że ktoś będzie potrzebował takiego towarzyszenia i pomocy przez cały czas. – puentuje psycholożka.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.