fbpx
Przejdź do treści

Rodzinni Polacy

Polacy niezwykle cenią sobie rodzinność – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych m.in. wśród pacjentów mających doświadczenie w leczeniu niepłodności.

Dla 79 proc. Polaków posiadanie dzieci jest ważne, a nawet bardzo ważne: co trzeci z nas uważa to za najistotniejszą rzecz w życiu człowieka – pokazują badania przeprowadzone na początku września na zlecenie Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka. O tym, czym dla osób borykających się z problemem poczęcia dziecka jest diagnoza „niepłodność”, rozmawiali eksperci podczas konferencji prasowej „Polacy a zdrowie prokreacyjne” 25 września w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.

Jak mówią sami pacjenci, oprócz tego, że niepłodność to dla nich utrata szansy na przeżycie macierzyństwa/ojcostwa i posiadanie prawdziwej rodziny (odpowiednio 56 proc. i 42 proc. wskazań), problem z prokreacją oznacza też obniżone poczucie własnej wartości (aż 55 proc. głosów). „To dowód nie tylko silnych emocji i bolesnego przeżywania faktu niemożności posiadania dzieci, lecz także ewidentny dowód presji społecznej i kulturowej na posiadanie pełnej rodziny. Niepłodność w Polsce nie jest tylko i wyłącznie problemem osobistym, to sprawa publiczna, sprawa nas wszystkich” – podkreślała Izabella Grzyb, konsultant społeczny z obszaru psychologii perinatalnej i rozrodu.

Czyj to problem?

Biorąc pod uwagę, że 88 proc. Polaków i 68 proc. pacjentów uważa niepłodność za problem społeczny, bez wątpienia należy poszukiwać jego rozwiązania. Ponieważ nie ma jednej, uniwersalnej recepty dla wszystkich, warto prowadzić dyskusję merytoryczną, edukować i rozmawiać. Wszyscy leczący się na niepłodność odpowiadają niemal jednogłośnie, że troska o zdrowie reprodukcyjne powinna być przedmiotem specjalnych działań lub wsparcia. Inaczej widzi problem opinia publiczna. Co prawda połowa badanych opowiada się za koniecznością wspierania zdrowia reprodukcyjnego, to jednocześnie aż 47 proc. respondentów uważa, że to prywatna sprawa każdego człowieka, niewymagająca urzędowej ani żadnej innej regulacji.

Zdecydowana większość zwolenników upowszechniania wiedzy o prokreacji (87 proc. pacjentów i 85 proc. Polaków) oczekuje, że inicjatywa edukacyjna winna być podjęta odgórnie, np. przez Ministerstwo Zdrowia, w postaci szeroko zakrojonej promocji zdrowia reprodukcyjnego obejmującej zarówno nauczanie, jak i diagnostykę i leczenie. Według osób leczących się problem niepłodności powinien być nagłośniony w formie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej i rozpoczynać się już w szkole. Według przeciętnego Polaka element edukacji winien być wprowadzony w programie oświatowym, gabinecie lekarza oraz – jak w przypadku pacjentów – stać się tematem dużej akcji promocyjnej.

Źródło: www.facebook.pl/osnpc.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!