fbpx
Przejdź do treści

Rodzina adopcyjna – co pomaga, a co utrudnia rozwój dzieci? [BADANIA]

rodzina adopcyjna
Fot:fizkes

Najnowsze badania naukowców z National Institutes of Health w USA sugerują, że środowisko, w którym członkowie rodziny wspierają się nawzajem i wyrażają swoje uczucia, może zmniejszyć wpływ traumy społecznej wpływającej na zdolności poznawcze i rozwój adoptowanych dzieci.

Autorzy badania to dr Margaret F. Keil i jej współpracownicy z Sekcji Endokrynologii i Genetyki w Narodowym Instytucie Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka NIH im. Eunice Kennedy Shriver (NICHD). Proces badawczy przeprowadzano tak, aby zapewnić jak najlepszą opiekę rodzinom dzieci, które przed adopcją przez rodziny amerykańskie, spędziły co najmniej osiem miesięcy w sierocińcach w Europie Wschodniej. Dzieci biorące udział w eksperymencie naukowym były w wieku od 14 do 40 miesięcy. Wśród nich było 10 dzieci adoptowanych i 19 dzieci urodzonych w rodzinach amerykańskich.  

Komunikacja emocjonalna najważniejsza 

Dzieci zostały zbadane za pomocą testów fizycznych, psychologicznych i rozwojowych dwukrotnie w ciągu kolejnych dwóch lat. Rodziny odpowiadały również na ankiety dotyczące rozwoju i różnych aspektów ich życia domowego. Adoptowane dzieci miały znaczne deficyty we wzroście, zdolnościach poznawczych i rozwoju w porównaniu z dziećmi urodzonymi w Ameryce.  

Mniejsze były jednak różnice wśród dzieci z rodzin osiągających wyższe wyniki w zakresie spójności, gdzie członkowie rodziny wzajemnie sobie pomagali i wspierali się. Bardzo ważna okazała się też ekspresja, obserwowana w rodzinach, których członkowie są zachęcani do wyrażania uczuć. Co więcej, zaobserwowano, że dzieci mogą z powodzeniem rozumieć i tworzyć nowatorskie systemy komunikacji międzyludzkiej.  

Rodzina adopcyjna pod lupą

Niestety, jest też druga strona medalu. Rodziny, w których członkowie są w konflikcie, mogą zwiększać szanse adoptowanego dziecka na trudności poznawcze, behawioralne i emocjonalne. Dzieci miały większe deficyty, jeśli ich rodziny osiągały wyższe wyniki w konfliktach (otwartym wyrażaniu złości i agresji) oraz kontrolowaniu (życie rodzinne prowadzone według ustalonych zasad i procedur). 

Autorzy doszli do wniosku, że komunikacja emocjonalna rodziny może złagodzić skutki traum dzieci adoptowanych. Konflikt rodzinny i przestrzeganie zasad mogą zaś zwiększyć ryzyko problemów behawioralnych. Badacze dodali, że aby zweryfikować ich ustalenia, potrzebne są dalsze badania, przeprowadzone na większych grupach. Mimo wszystko warto już teraz wziąć to pod uwagę, ponieważ jak mówiła w rozmowie z naszym portalem Agnieszka Regulska, doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki: Oddziaływania wychowawcze rozpoczynamy od początku, zatem to rodzice adopcyjni będą mieli decydujący wpływ na funkcjonowanie społeczne dziecka. Wiele zależy od tego, czy będzie ono kochane, akceptowane, dobrze traktowane”.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.