fbpx
Przejdź do treści

Rodzaje zaburzeń nasienia – czy znasz je wszystkie?

Rodzaje zaburzeń nasienia pod lupą
Rodzaje zaburzeń nasienia pod lupą. || Fot. Ivan Shidlovski/ 123RF

Plemniki to niezwykle delikatne komórki – łatwo zaburzyć ich równowagę i utrudnić im spełnienie kluczowego zadania, czyli zapłodnienie komórki jajowej. Wyróżnia się kilka rodzajów zaburzeń nasienia, które mogą być przyczyną męskiej niepłodności.

Każdy mężczyzna, który chce sprawdzić swoją płodność powinien przede wszystkim wykonać ogólne badanie nasienia. Spermiogram dostarcza wielu informacji na temat jakości plemników, pozwala zidentyfikować ewentualne problemy i tym samym opracować strategię dalszej diagnostyki oraz leczenia.

Zaburzenia nasienia mogą występować w różnych obszarach. Wyróżnia się nieprawidłowości związane z ilością wydzielanych plemników, objętością nasienia, ruchliwością oraz budową plemników” – zaznacza dr n. med. Grzegorz Mrugacz z Kliniki Bocian.

Rodzaje zaburzeń nasienia ze względu na:

Ilość wydzielanych plemników

· Oligospermia, inaczej oligozoospermia – znaczne obniżenie ilości plemników w nasieniu. O zaburzeniu tym mówimy wtedy, gdy koncentracja plemników wynosi poniżej 15 mln na 1 ml ejakulatu.

· Kryptozoospermia – bardzo mała liczba plemników w nasieniu. Stężenie plemników wynosi poniżej 1 mln/ml. Stan pośredni pomiędzy całkowitym brakiem plemników (azoospermia) a znacznie obniżoną ilością plemników w nasieniu (oligospermia). Przy kryptozoospermii w ogólnym badaniu nasienia pod mikroskopem zwykle nie obserwuje się plemników, jednak pojedyncze plemniki pojawiają się po odwirowaniu.

· Azoospermia – całkowity brak plemników w ejakulacie. Wyróżniamy dwa rodzaje azoospermii ze względu na przyczynę: obstrukcyjną (niedrożność dróg wyprowadzających plemniki z jąder) i sekrecyjną (uszkodzenie czynności jąder).

Objętość nasienia

· Aspermia – brak ejakulacji. Objawami aspermii jest brak wytrysku w trakcie stosunku i innych czynności seksualnych. Ewentualnie wytrysk występuje, ale w jednej porcji ejakulatu znajduje się mniej niż 0,5 ml.

· Hipospermia – obniżona objętość nasienia. Występuje, gdy jednorazowo zostanie wydzielone od 0,5 ml do 2 ml ejakulatu, gdzie norma dla zdrowego dorosłego człowieka wynosi od 2 do 6 ml.

Ruchliwość plemników

· Asthenozoospermia – obniżona ruchliwość plemników. Nieprawidłowa ruchliwość plemników w nasieniu powoduje zaburzenie ich funkcjonowania, tym samym utrudnia zapłodnienie komórki jajowej. W ejakulacie powinno znajdować się co najmniej 40% plemników wykazujących ruch, a 32% z nich powinno poruszać się ruchem postępowym.

Budowa plemników

· Teratozoospermia – obniżony odsetek prawidłowych morfologicznie plemników. Teratozoospermię diagnozuje się, gdy zdrowe plemniki z właściwą morfologią mają liczebność mniejszą niż 4% w całej objętości nasienia. Nieprawidłowości w budowie plemników mogą mieć różny charakter – dotyczą one zarówno witki, główki, jak i wstawki.

Szanse na ojcostwo

Niepłodność bardzo często wydaje się mężczyznom nieodwołalnym wyrokiem. Zwłaszcza skomplikowana terminologia i długa lista rodzajów nieprawidłowości związanych z parametrami nasienia może wywołać niepotrzebne przerażenie. Odpowiednie metody leczenia w wielu przypadkach są bowiem w stanie pomóc zostać tatą” – dodaje dr n. med. Grzegorz Mrugacz z Kliniki Bocian.

W przypadku braku powodzenia podjętych terapii przy pomocy leków, czy też zabiegów, szansę na ojcostwo daje zastosowanie technik wspomaganego rozrodu – inseminacja bądź in vitro.


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

Dr n. med. Grzegorz Mrugacz

Z 30-letnim doświadczeniem w leczeniu niepłodności stoi na czele zespołu medycznego Klinik Bocian, zapewniając pacjentom opiekę na światowym poziomie i dając szanse na radość płynącą z rodzicielstwa. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Białymstoku, kształcił się również na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu oraz Instytucie Biologii Molekularnej w Salzburgu. Jako ekspert często gości w programach telewizyjnych i informacyjnych.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.