fbpx
Przejdź do treści

Rocznie prawie 2 miliony dzieci rodzi się martwych – statystyki są zastraszające!

martwy poród dane

Z raportu z 8 października 2020 roku, przeprowadzonego przez WHO i UNICEF, wynika, że co roku na całym świecie rodzi się prawie 2 miliony martwych dzieci – przy czym 84 proc. przypadków występuje w krajach o niskim i średnim dochodzie.

Statystyki są nieubłagane

W opublikowanym raporcie czytamy, że poród martwy, który definiuje się jako „dziecko urodzone bez oznak życia w 28 tygodniu ciąży lub później”, ma miejsce co 16 sekund. Raport podaje, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat na świecie miało miejsce aż 48 milionów martwych urodzeń. Statystyki te są zastraszające.

 „Jeśli obecne trendy się utrzymają, przed 2030 r. dojdzie do kolejnych 20 milionów martwych urodzeń, co będzie ogromnym i niesprawiedliwym obciążeniem dla kobiet, rodzin i społeczeństwa” – czytamy na portalu News Medical.

Poród martwego dziecka a brak odpowiedniej opieki zdrowotnej

Zgodnie z opublikowanym raportem, główną przyczyną martwych urodzeń jest brak odpowiedniej jakości opieki podczas ciąży i porodu. Zauważono, że na obszarach wiejskich – zarówno w krajach o wysokim, jak i niskim dochodzie – wskaźniki urodzeń martwych dzieci były wyższe w porównaniu do obszarów miejskich – przykładowo w Nepalu kobiety należące do mniejszości narodowych wykazywały wzrost liczby urodzeń martwych o 40–60 proc. w porównaniu z kobietami z wyższych kast.

„Tragedia martwych urodzeń pokazuje, jak ważne jest wzmocnienie i utrzymanie podstawowych usług zdrowotnych oraz jak istotne jest zwiększenie inwestycji w pielęgniarki i położne” – powiedział dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Martwy poród a pandemia COVID – 19

Pandemia, która od kilku miesięcy zawładnęła całym światem, może przyczynić się do wzrostu urodzeń martwych dzieci. Obecna sytuacja doprowadziła do zakłóceń w systemie opieki zdrowotnej w wielu krajach na świecie. Według raportu, COVID-19 może doprowadzić do około 60 000 – 200 000 dodatkowych przypadków urodzenia martwego dziecka.

Choć w wielu krajach zwiększono dostęp kobiet do opieki przedporodowej i porodu w ośrodkach zdrowia, niestety pandemia zaburzyła wszystkie zmiany.

Większość przyczyn i czynników ryzyka (urodzenia martwego dziecka) w krajach rozwijających się to zakażenie, krwotok przedporodowy, nadciśnienie wywołane ciążą i powikłania podczas porodu. Można temu zapobiegać poprzez wysokiej jakości opiekę przedporodową (tak, aby można było badać choroby), lepsze odżywianie, śródporodowe monitorowanie tętna płodu i wczesną decyzję o podjęciu działań, jeśli stan płodu pogorszy się podczas porodu” – mówi Ashish KC, badacz z Uppsala University (Szwecja).

W kontekście przytoczonych wyżej czynników ryzyka, warto mieć na uwadze m.in. wcześniej niewystępujące nadciśnienie tętnicze (powyżej 140/90 mm Hg). Może ono wskazywać na zagrażający życiu zarówno matki, jak i dziecka, stan przedrzucawkowy. Więcej dowiesz się o nim tutaj: >KLIK<

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.