Stowarzyszenie „Nasz Bocian” przedstawił pierwszy kompleksowy monitoring ośrodków leczenia niepłodności. Dokument wykazał wiele niedociągnięć, jednak były to głównie problemy systemowe.
Przeprowadzony w ciągu ostatnich miesięcy monitoring jest pierwszym dokumentem tego typu w Polsce i jak powiedział prof. Rafał Kurzawa „będzie stanowił poważną podporę dla pacjentów i klinik”. – Czułam się jakbyśmy wspólnie obalali system, który działał wiele lat – mówiła jedna z monitorek, która brała udział w badaniu – Ten projekt jest dowodem na to, że dzięki oddolnej inicjatywie pacjenckiej, dzięki partycypacji obywateli możemy zmieniać rzeczywistość, w której się poruszamy – komentowała.
Raport, co prawda wykazał liczne uchybienia, jednak warto zaznaczyć, że polska medycyna w dziedzinie leczenia niepłodności wciąż się rozwija, a wiele kwestii prawnych z nią związanych przez lata pozostawały nieuregulowane. – Mogliśmy opierać się na doświadczeniu z poprzednich miejsc pracy, zachodnich standardów i własnych wyobrażeniach – powiedział Sławomir Sobkowicz, przewodniczący Polskiego Związku Klinik Leczenia Niepłodności. – Nie mieliśmy polskich wzorców ani regulacji prawnych, na których moglibyśmy się oprzeć. – dodał.
Pomimo wielu błędów, ośrodki leczenia niepłodności wykazały dużą chęć współpracy i wolę zmian -Nie jesteśmy doskonali, ale wszystko można dopracować. Informacja zwrotna od pacjentów jest dla nas bardzo ważna. – skomentowała raport dr Katarzyna Kozioł, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu. – Wszystko, co teraz Bocian słusznie próbuje ustandaryzować tworzyliśmy od podstaw, otwierając się na potrzeby pacjenta i dyskutując o nich.
Umowy
Najwięcej kontrowersji wzbudzały wzory umów podpisywane miedzy kliniką a pacjentem. Już w ubiegłych latach do Stowarzyszenia „Nasz Bocian” docierało wiele sygnałów od pacjentów o potencjalnych nieprawidłowościach w zgodach i umowach cywilnoprawnych, które im przedstawiono. Podczas monitoringu część ośrodków nie udostępniła pełnej dokumentacji, jedynie dwa ośrodki niepubliczne udostępniają na swoich stronach internetowych wzorce umów. – Wzory umów powinny być wspólne dla wszystkich ośrodków. Prawnik powinien występować jedynie w roli notariusza, który wysłucha obu stron, spisze ich racje i zadba o zgodność z prawem – wnosiła jedna z monitorek.
Raport wykazał również często pojawiająca się dezinformację w dziedzinie skuteczności leczenia oraz brak opieki psychologicznej. Jak czytamy w raporcie „Aż 95,6 proc. pacjentów zadeklarowało, iż psycholog powinien być dostępny w ośrodku leczenia niepłodności”.
Raport daje przede wszystkim szansę na zmiany na lepsze. Dzięki takim inicjatywom zarówno kliniki, jaki i ustawodawca może – Mam bardzo pozytywny odbiór tego monitoringu, uważam że obraz klinik leczenia niepłodności jednak jest pozytywny, pomimo drobnych niedociągnięć czy poważniejszych nad którymi pracujemy i będziemy pracować- powiedziała dr Kozioł.
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!