fbpx
Przejdź do treści

„Robiliśmy tak, jak potrafimy” – pierwszy kompleksowy monitoring ośrodków leczenia niepłodności

monitoring ośrodków leczenia niepłodności

Stowarzyszenie „Nasz Bocian” przedstawił pierwszy kompleksowy monitoring ośrodków leczenia niepłodności. Dokument wykazał wiele niedociągnięć, jednak były to głównie problemy systemowe.

Przeprowadzony w ciągu ostatnich miesięcy monitoring jest pierwszym dokumentem tego typu w Polsce i jak powiedział prof. Rafał Kurzawa „będzie stanowił poważną podporę dla pacjentów i klinik”. – Czułam się jakbyśmy wspólnie obalali system, który działał wiele lat – mówiła jedna z monitorek, która brała udział w badaniu – Ten projekt jest dowodem na to, że dzięki oddolnej inicjatywie pacjenckiej, dzięki partycypacji obywateli możemy zmieniać rzeczywistość, w której się poruszamy – komentowała.

Raport, co prawda wykazał liczne uchybienia, jednak warto zaznaczyć, że polska medycyna w dziedzinie leczenia niepłodności wciąż się rozwija, a wiele kwestii prawnych z nią związanych przez lata pozostawały nieuregulowane. – Mogliśmy opierać się na doświadczeniu z poprzednich miejsc pracy, zachodnich standardów i własnych wyobrażeniach – powiedział Sławomir Sobkowicz, przewodniczący Polskiego Związku Klinik Leczenia Niepłodności. – Nie mieliśmy polskich wzorców ani regulacji prawnych, na których moglibyśmy się oprzeć. – dodał.

Pomimo wielu błędów, ośrodki leczenia niepłodności wykazały dużą chęć współpracy i wolę zmian -Nie jesteśmy doskonali, ale wszystko można dopracować. Informacja zwrotna od pacjentów jest dla nas bardzo ważna.  – skomentowała raport dr Katarzyna Kozioł, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu. – Wszystko, co teraz Bocian słusznie próbuje ustandaryzować tworzyliśmy od podstaw, otwierając się na potrzeby pacjenta i dyskutując o nich.

Umowy

Najwięcej kontrowersji wzbudzały wzory umów podpisywane miedzy kliniką a pacjentem. Już w ubiegłych latach do Stowarzyszenia „Nasz Bocian” docierało wiele sygnałów od pacjentów o potencjalnych nieprawidłowościach w zgodach i umowach cywilnoprawnych, które im przedstawiono.  Podczas monitoringu część ośrodków nie udostępniła pełnej dokumentacji, jedynie dwa ośrodki niepubliczne udostępniają na swoich stronach internetowych wzorce umów. – Wzory umów powinny być wspólne dla wszystkich ośrodków. Prawnik powinien występować jedynie w roli notariusza, który wysłucha obu stron, spisze ich racje i zadba o zgodność z prawem – wnosiła jedna z monitorek.

Raport wykazał również często pojawiająca się dezinformację w dziedzinie skuteczności leczenia oraz brak opieki psychologicznej. Jak czytamy w raporcie „Aż 95,6 proc. pacjentów zadeklarowało, iż psycholog powinien być dostępny w ośrodku leczenia niepłodności”.

Raport daje przede wszystkim szansę na zmiany na lepsze. Dzięki takim inicjatywom zarówno kliniki, jaki i ustawodawca może – Mam bardzo pozytywny odbiór tego monitoringu, uważam że obraz klinik leczenia niepłodności jednak jest pozytywny, pomimo drobnych niedociągnięć czy poważniejszych nad którymi pracujemy i będziemy pracować- powiedziała dr Kozioł.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.