fbpx
Przejdź do treści

Renesans w ginekologii – robot da Vinci ratuje życie na Mazowszu!

Robot da Vinci łączy w sobie ręce lekarza, który zajmuje się wyleczeniem pacjentki z duszą inżyniera, bez którego pomocy rekonwalescencja nie byłaby tak błyskawiczna – mat. Szpital Mazovia

9 września została przeprowadzona pierwsza na Mazowszu operacja ginekologiczna w asyście robota da Vinci. Zespół pod kierunkiem dr Macieja Olszewskiego, specjalisty ginekologii onkologicznej, zoperował pacjentkę z rakiem trzonu macicy w Szpitalu Mazovia w Warszawie.

Robot chirurgiczny da Vinci został stworzony przez amerykańską firmę Intuitive Surgical w 1999 roku. Został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych oraz kardiologicznych. Urządzenie składa się z dwóch części: konsoli chirurgicznej, odpowiadającej za sterowanie, i robota właściwego, mającego od trzech do czterech ramion.

– Z tej procedury będą mogły korzystać przede wszystkim pacjentki z chorobami nowotworowymi narządu rodnego, głównie z rakiem trzonu macicy (później też rakiem szyjki macicy), a także z endometriozą. Dla części pacjentek z nowotworami operacja z użyciem robota będzie nieodpłatna – poinformowała rzecznik prasowa placówki Izabela Leśkiewicz.

Zastosowanie robota da Vinci pozwala skrócić czas operacji i zminimalizować jej inwazyjność, dzięki rekonwalescencja pacjentek i ich powrót do sprawności trwa krócej.

Jak dowiadujemy się z materiałów Szpitala Mazovia, główne korzyści użycia robota to:

• Większa precyzja wykonania procedur

• Zdecydowana poprawa wizualizacji

• Zmniejszenie urazu tkanek w trakcie operacji

• Krótszy czas hospitalizacji

• Mniejsza liczba powikłań pooperacyjnych

• Mniejsze uszkodzenia skóry po operacji

• Zwiększenie efektywności działania adekwatnie do poniesionych kosztów

Co roku u ok. 4 tys. Polek diagnozowany jest rak trzonu macicy, a 2,7 tys. kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Na świecie operacje w asyście robota da Vinci u kobiet z rakiem trzonu macicy i wczesnym rakiem szyjki macicy są od lat powszechną praktyką, natomiast w Polsce technologia ta zaczyna dopiero zyskiwać na popularności.

Zastosowanie robota da Vinci stanowi również krok milowy w leczeniu endometriozy. Jednym ze sposobów leczenia jest radykalne wycięcie wszystkich widocznych ognisk endometriozy.

Źródło: rynekzdrowia.pl; szpitalmazovia.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.