fbpx
Przejdź do treści

Relacja z konferencji „Niepłodność – droga do macierzyństwa”

Za nami czwarta, międzynarodowa konferencja „Niepłodność – droga do macierzyństwa”. Podczas otwartej sesji dla pacjentów słuchacze mieli okazję zadać prelegentom pytania, na które nie zawsze można znaleźć odpowiedzi w gabinetach lekarskich. Panel pacjencki poprowadziła redaktor prowadząca serwisu „Chcemy Być Rodzicami” – Aneta Grinberg-Iwańska.

Konferencja odbyła się 16 listopada w Krakowie. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia była wielowymiarowość problemu niepłodności, a w programie spotkania znalazły się cztery bloki: filary niepłodności i endokrynologia, immunologia i wczesna ciążą, embriologia i genetyka oraz chirurgia.

Wykłady rozpoczęły się od panelu pacjenckiego. Wykładowcy postarali się przybliżyć uczestnikom tematy, o których nie zawsze rozmawia się w gabinecie lekarskim.

„Nie zawsze wiemy, co w danych sytuacjach mamy robić”

Profesor Rafał Kurzawa z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego opowiedział o standardach diagnostyki i leczenia niepłodności. – Medycyna rozrodu to obszar skomplikowany, który powinien zostać uregulowany w zakresie kształcenia, jakości leczenia i weryfikacji kwalifikacji– podkreślił ekspert.

– Niestety większość rekomendacji dotyczących schematów postępowania w medycynie rozrodu ciągle bazuje na nie do końca dobrych badaniach naukowych. W medycynie rozrodu ciągle jeszcze nie zawsze wiemy, co w danych sytuacjach mamy robić. Przynajmniej 50 procent schematów postępowania i interwencji w medycynie rozrodu, to interwencje, które nie mają dobrego uzasadnienia naukowego – zauważył Rafał Kurzawa.

Eksperci o immunologii i biologii

Następnie profesor Tomasz Sacha z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum przybliżył słuchaczom tematykę immunologicznego podłoża niepłodności. – Immunologiczne przyczyny niepłodności to materiał niezwykle skomplikowany. Im więcej o tym czytam i im więcej z tym pracuję, tym z większą pokorą podchodzę do tematu. W ocenie różnych terapii, które mamy w tej chwili do dyspozycji, mamy do czynienia z wieloma badaniami naukowymi, które pozostawiają wiele do życzenia pod względem jakości i rzetelności – podkreślił profesor.

O przewidywaniu rozwoju zarodka mówiła dr Aneta Suwińska z Zakładu Embriologii UW. – Wszyscy chcielibyśmy znać odpowiedź na pytanie, czy rozwój zarodkowy przebiega według określonego schematu i do jakiego stopnia możemy przewidzieć jego rozwój – rozpoczęła swój wykład ekspertka, która przedstawiła zagadnienie z biologicznego punktu widzenia.

Możliwości leczenia adenomiozy i rola diety przy PCOS

Profesor Robert Jach z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum wyjaśnił, w jaki sposób adenomioza może wpływać na płodność kobiety. Ekspert wytłumaczył również możliwości i ograniczenia leczenia chirurgicznego. – Adenomioza to wciąż choroba „niedodiagnozowana”.  W preparatach poddawanych histopatologicznej ocenie, w usuniętych macicach adenomiozę znajdujemy w ponad 60 procentach przypadków – zwrócił uwagę profesor Jach.

W ramach pakietu dodatkowego dietetyczka, autorka bloga „To w Środku” i założycielka „Akademii Płodności” – Anna Mazur-Gajo opowiedziała, jak powinna wyglądać dieta przy PCOS.

– Prawidłowa dieta przy zespole policystycznych jajników bardzo często prowadzi do powrotu owulacji i pojawienia się miesiączki. Dlatego serdecznie was zachęcam, żeby zastosować taką dietę choćby na dwa, trzy miesiące i zobaczyć, jak zachowuje się wasz organizm – zachęcała pacjentki Anna Mazur-Gajo.

Dla uczestników panelu pacjenckiego nasza redakcja przygotował specjalną niespodziankę. Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali kod do rocznej prenumeraty e-wydania magazynu „Chcemy Być Rodzicami”.

Po części poświęconej pacjentom wykładowcy wygłosili swoje wystąpienia w programie skierowanym dla lekarzy.

Magazyn i serwis internetowy „Chcemy Być Rodzicami” zostały patronem medialnym wydarzenia. Organizatorem konferencji było Centrum Medyczne Macierzyństwo, członek grupy Fertility Partnership.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.