fbpx
Przejdź do treści

Refleksoterapia płodności. Na czym polega i komu może pomóc?

Skuteczność zabiegów refleksologicznych przypisuje się masażowi punktów reflektorycznych – fot. 123rf

Terapia płodności najczęściej nie ma nic wspólnego z przyjemnością. Chyba że mówimy o refleksoterapii. Jej głównym zadaniem jest wspomóc konwencjonalne leczenie, ograniczyć ból, przynieść odprężenie… To terapia ciała i ducha. O jej pozytywnym wpływie na płodność rozmawiamy z Karoliną Kryczką – fizjoterapeutką z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Gdyni.

Refleksologia czy refleksoterapia? Czymś się od siebie różnią?

Refleksologia to nauka o punktach reflektorycznych (odruchowych) na stopach i dłoniach, a refleksoterapia jest wykorzystaniem tej wiedzy w praktyce, czyli podczas zabiegu masażu. Niemniej te dwa terminy stosuje się zamiennie.

Na czym refleksoterapia opiera swoją skuteczność?

Skuteczność zabiegów refleksologicznych przypisuje się masażowi punktów reflektorycznych stóp, dłoni, ale też twarzy i uszu, odpowiadających poszczególnym narządom organizmu oraz stymulacji sześciu meridianów penetrujących najważniejsze narządy wewnętrzne organizmu.

Takie oddziaływanie terapeutyczne pomaga usunąć blokady energetyczne w meridianach i powoduje tym samym swobodny i niezakłócony przepływ energii. 

Jeśli narząd jest chory, nacisk odpowiadającego mu punktu powoduje zmniejszenie bólu i poprawienie czynności danego narządu. 

A jeśli chorobą jest niepłodność, jak refleksologia może na nią wpłynąć?

Należy pamiętać, że reakcje w naszym organizmie, działają na zasadzie łańcucha, np. przykurcz jednego mięśnia pociąga za sobą następny mięsień, a ten grupę mięśniową i tak dalej.

Refleksologia usprawnia konkretne narządy wewnętrzne po to, aby mogły one wzajemnie się wspierać. W przypadku niepłodności będą to jajniki, jajowody, macica, tarczyca i przysadka mózgowa. 

Refleksoterapia wymaga wielu sesji?

Jest uzupełnieniem terapii płodności, może być to metoda długotrwała, wszystko zależy od poziomu zaburzeń w ciele, np. z każdym zabiegiem sprawdzamy, jak bolesne jest dane miejsce, odpowiadające za konkretny punkt.

Jeśli ból całkowicie minął, terapia jest zakończona. Osobiście jestem zwolenniczką terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, z uwzględnieniem konkretnego czasu – terminu.

Z mojego doświadczenia wynika, że umysł zmuszony do „pracy” bardziej się skupia i bardziej mu zależy. To tak zwany „deadline dla mózgu”.

Gdzie i jak znaleźć punkty odpowiedzialne za narządy rozrodcze?

Ciało jest mapą tego, co dzieje się wewnątrz nas. Dlatego powinniśmy nauczyć się odpowiednio je czytać.

Punkty na ciele można z łatwością znaleźć, posługując się rysunkami dostępnymi na stronach poświęconych refleksologii. Można także skorzystać z profesjonalnego szkolenia lub przyjść na wizytę do fizjoterapeuty.

Dla przykładu – punkty odpowiadające jajnikom oraz macicy znajdują się na nadgarstkach oraz na stopie, tuż pod kostką.

Czy masaż refleksologiczny można z dobrym efektem przeprowadzić samodzielnie?

Odnalezienie właściwych punktów jest na tyle proste, że każda osoba swobodnie może robić sobie automasaż lub nawzajem masować się z partnerem, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań.

Zawsze lepiej jest przyjść przynajmniej na jedną sesję takiego masażu do specjalisty, aby przejść przez wywiad fizjoterapeutyczny i lepiej zrozumieć mechanikę takiego masażu. 

Czy uciskając te punkty samodzielnie, można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc?

Można sobie pomóc i można sobie zaszkodzić. To zależy. Warto podkreślić, że każdy człowiek jest zespołem innych cech, dlatego przed zabiegiem zawsze przeprowadzam szczegółowy wywiad, po to, aby dowiedzieć się jak najwięcej o pacjencie. 

Do każdego zabiegu mamy szereg przeciwwskazań, w przypadku refleksoterapii ograniczenia dzielimy na bezwzględne, czyli uniemożliwiające zabieg, oraz względne, czyli dopuszczające działanie, ale tylko takie wykonywane ze szczególną ostrożnością.

Przeciwwskazaniami bezwzględnymi są np. chłoniaki, zakrzepica żył głębokich czy rozległe zmiany skórne. Wśród względnych znajduje się np. menstruacja, cukrzyca, oseteoporoza, a nawet złe samopoczucie.

Na czym polega względność przeciwwskazań?

Przykładowo: jednej kobiecie podczas menstruacji refleksologia może pomóc, a drugiej nie, dziewczynie z osteoporozą zabieg może pomóc, a drugiej zaszkodzić.

W trakcie masażu pytam pacjentkę o samopoczucie, czy wszystko jest w porządku, jestem z nią w stałym kontakcie i obserwuję, co dzieje się w danym momencie.

Dobrze postawiona diagnoza jest kluczem do konstruktywnej terapii. Jeżeli pacjenci myślą o serii zabiegów, warto skorzystać z profesjonalnego gabinetu, aby mieć pewność, że masażysta jest odpowiednio przeszkolony i ma szczere intencje.

Czy pozytywne efekty refleksoterapii można odczuć już po pierwszej sesji?

To zależy od tego, jak bardzo zaawansowany jest problem oraz od tego, jaką aktualnie kondycję psychiczną ma pacjent.

Osoby borykające się z depresją bądź mające silne lęki, pomimo poprawy kondycji zdrowotnej, mogą kompletnie tej poprawy nie odczuwać, ponieważ inne zaburzenia determinują ich stan psychiczny.

Z kolei inni pacjenci mogą poczuć się odstresowani, pełni energii i sił życiowych, a jeszcze inni będą po prostu senni. Bardzo ważne jest indywidualne, ale też holistyczne podejście do terapii – tak refleksoterapii, jak i całej terapii płodności.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

Karolina Kryczka

magister fizjoterapii, fizjoterapeutka w klinice leczenia niepłodności InviMed w Gdyni,nauczycielka kierunku technik masażysta. W kuracjach, które proponuje, łączy fizjoterapię z biomasażem, a także wschodnimi i zachodnimi technikami terapeutycznymi. Jest zwolenniczką terapii holistycznej, obejmującej leczenie ciała, ale nie pomijającej umysłu. Interesuje się m.in. medycyną chińską, ziołolecznictwem i kosmetologią.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.