fbpx
Przejdź do treści

Ratujmy kobiety

Przyszłość in vitro
fot. PAP

Po zmianie rządu wróciła dyskusja na temat aborcji oraz zapowiedź zmian w in vitro. O nowej inicjatywie i o prawie kobiet do wyboru z Barbarą Nowacką rozmawia Jolanta Drzewakowska.

Przez Polskę w kwietniu przetoczyły się protesty kobiet przeciwko zaostrzaniu ustawy aborcyjnej. Czy w obecnej sytuacji demograficznej nie ma poważniejszych tematów niż aborcja?

Aborcja jest tylko kawałkiem naszego problemu, który nazywa się brak polityki społecznej, brak infrastruktury dostosowanej do dzieci i który nazywa się bieda. Natomiast chyba nie jest tak, że nikt oprócz prawicy nie chce rozwiązać tych problemów. Prawicy zależało na ich wywołaniu właśnie, żeby ukryć tematy, o których my chcemy mówić – kwestię bezrobocia kobiet, braku dostępności do żłobków i przedszkoli, bo to jest wygodnie powiedzieć o czymś prostym, polaryzującym, takim jak aborcja i uznać, że winnym wszystkiego są kobiety. Jest to prostsze niż znalezienie odpowiedzi na pytanie, dlaczego Polki nie decydują się na dzieci tak często, jak  wszyscy byśmy chcieli.

Jednaktrzeba pamiętać, że dla wielu kobiet aborcja jest istotnym tematem, dlatego, że czują się przez swoje państwo oszukiwane. Od 25 lat istnieje w Polsce bardzo restrykcyjna ustawa, która dopuszcza aborcję tylko w trzech przypadkach. Mimo tak restrykcyjnych zapisów nie ma edukacji seksualnej, nie ma przygotowanej infrastruktury dla dzieci, są problemy z bezrobociem, biedą kobiet, z ich złym wynagrodzeniem i niestabilnością pracy. Ustawa, która jest, absolutnie nie działa. Według  statystyk dotyczących podziemia i turystyki aborcyjnej 80 -100 tys. Polek rocznie dokonuje aborcji, więc żyjemy w fikcji, że w Polsce nie ma aborcji. Tymczasem na terenie Polski odbywa się ona zazwyczaj w drastycznych  przypadkach, szczególnie gdy dokonują jej młode dziewczyny. Te kobiety, które na stać wyjeżdżają za granicę.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Jolanta Drzewakowska

redaktorka naczelna Chcemy Być Rodzicami, jedynego pisma poradnikowego dla osób starających się o dziecko. Z wykształcenia prawniczka i coach. Matka dwójki dzieci.